Zamknij
REKLAMA

Cała Polska czyta „Przedwiośnie” Żeromskiego

13:14, 07.09.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Przed nami kolejna odsłona „Narodowego Czytania”. W tym roku wybrano książkę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W całej Polsce w najbliższą sobotę zorganizowana zostanie coroczna akcja „Narodowe Czytanie”, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi

Wejherowo

W Wejherowie „Przedwiośnia” będzie można posłuchać na rynku przy pomniku Jakuba Wejhera, w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Wejherowie.

Na Plac Jakuba Wejhera zapraszają prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. W sobotnie południe, punktualnie o godz. 12.00, rozpocznie się czytanie fragmentów dzieła. W programie także inscenizowane fragmenty dramatu w wykonaniu bibliotecznej grupy teatralnej „Errata” i przedstawicieli władz samorządowych.

Natomiast w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie początek czytania zaplanowano nieco wcześniej, na godz. 11.00. Dyrektor biblioteki serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenia placówki, mieszczącej się przy ul. Dworcowej 7. W programie inscenizacja fragmentu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w wykonaniu aktorów grupy teatralnej „Srebrna Nitka” WUTW YMCA w reżyserii Kingi Krajkowskiej oraz czytanie wybranych fragmentów dramatu przez zaproszonych gości. Warto wziąć ze sobą własny egzemplarz książki w celu uzyskania okolicznościowego stempla związanego z tegoroczną akcją.

Z kolei Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Wejherowie zaprasza na "Narodowe Czytanie" o godz. 9.00. Otwarcia dokona Gabriela Lisius, starosta wejherowski, na auli szkoły.

Reda

W Redzie czytać „Przedwiośnie” będą mieszkańcy tego miasta. Wydarzenie ma zostać zorganizowane w miejskim parku (a w razie niesprzyjającej pogody – w Fabryce Kultury). Czytanie rozpocznie się o godz. 16.00. Jako dodatkową atrakcję zaplanowano także koncert zespołu Labour Project.

 

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

(R.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone