Zamknij
REKLAMA

"Narodowe Czytanie" w powiecie

12:00, 08.09.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
Daria Dunajska

W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się „Narodowe Czytanie” Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Tegoroczna odsłona akcji społecznej odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak co roku I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego włączyło się w akcję „Narodowego Czytania”, zapoczątkowaną w roku 2012 przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a kontynuowanego przez jego następcę Andrzeja Dudę. Zgodnie z przesłaniem obecnego prezydenta owo wspólne czytanie było formą uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, wzbogaciło także program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

W tym roku zaproszeni goście czytali w auli „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – powieść, która wywołała burzę w niepodległej Polsce, tuż po jej wydaniu. Narodową lekturę czytali: aktorzy Jerzy Kiszkis i Halina Winiarska, członkowie zarządu powiatu wejherowskiego Jacek Thiel i Wojciech Rybakowski, wicedyrektor szkoły Jadwiga Jędrej, ks. Przemysław Lewiński, kapitan żeglugi wielkiej Marek Wenta oraz nauczyciele Teresa Karbowska, Beata Płotka, Ewa Brzoskowska i uczniowie liceum oraz aktorzy Teatru Prawie Lucki.

-Z licznych wątków, jakie pojawiają się w utworze wybraliśmy ten, który jest aktualny w każdej epoce czyli dojrzewanie młodego człowieka  w trudnych warunkach historycznych – wyjaśnia dyrektor szkoły Katarzyna Bojke. - Chcielibyśmy, idąc za głosem Żeromskiego, wskazać jak silny wpływ na kształtowanie charakteru, poglądów, zachowań, relacji międzyludzkich ma nauczycielka życia - historia.

Czytaniu towarzyszyła prelekcja na temat powstania utworu, prezentacja kadrów z filmu Filipa Bajona, wystawa poświęcona Stefanowi Żeromskiemu oraz spora dawka muzyki w wykonaniu licealistów.

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone