Zamknij
REKLAMA

Zaduszki Kaszubskie dla młodzieży

10:00, 06.11.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj

W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie odbyły się Zaduszki Kaszubskie. W przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie, uczestniczący w zajęciach koła języka kaszubskiego, które prowadzi Jolanta Piastowska.

Po raz drugi w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie po odbyły się „Kaszubskie zaduszki” przygotowane przez uczniów, uczęszczających na język kaszubski. W programie zaprezentowano kaszubskie dogmaty, związane ze śmiercią i pogrzebem.

Uczniowie przybliżyli również swoim rówieśnikom dawne wierzenia, związane z „łepi” i „wieszczi”, których dzisiaj nazywamy wampirami, uśmiercającymi swoje rodziny, a czasami nawet całe wsie. Prezentacje przeplatane były występami artystycznymi, piosenkami i wierszami, wykonywanymi w języku polskim i kaszubskim m.in. teksty polskich piosenek przetłumaczone na język kaszubski.

-Zaduszki przybliżyły młodzieży tradycje wierzeń i zwyczajów kaszubskich, ale także przygotowały do przeżywania tego niezwykłego czasu – wyjaśniają opiekunowie Jolanta Piastowska i Tomasz Lesner. - Odwiedzając groby, wracamy we wspomnieniach do bliskich, których już nie ma i ze smutkiem powtarzamy słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego.
 

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone