Zamknij
REKLAMA

Przyjdź na bezpłatną projekcję filmu „Piaśnica”!

09:49, 26.01.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

W celu krzewienia pamięci o zbrodni piaśnickiej i szerzej zbrodni pomorskiej 1939 roku Muzeum Piaśnickie zrealizowało cykl dokumentalny „Młyny historii”. Wprowadzeniem do niego jest film „Piaśnica” - opowieść m.in. o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar. Po ogólnopolskiej premierze w Warszawie i kaszubskim pokazie w Filharmonii Kaszubskiej film prezentowany jest mieszkańcom powiatu wejherowskiego.

Film „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Dokument, który składa się z dwóch 25-minutowych odcinków, został wzbogacony o archiwalia fotograficzne i filmowe, sceny fabularyzowane oraz animację. Pierwsza część opowiada o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym przez patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

- W czasie pracy nad scenariuszem zrozumiałem, że nie ma już wśród nas bezpośrednich świadków wydarzeń. Ludzi, którzy mogliby zaprosić odbiorców filmu do swojego świata, podzielić się pamięcią i prawdą o Piaśnicy – mówi Mariusz Sławiński, reżyser i współautor scenariusza. - Historia potrzebuje takich bohaterów – ludzi, którzy przeżyli krwawą jesień, doświadczyli jej własnymi oczami. Stracili wtedy bliskich. Dlatego zdecydowaliśmy, że naszą „Piaśnicę” wzbogacą fragmenty filmu Tadeusza Wudzkiego „Las Piaśnicki”.

Pomysł realizacji dokumentalnego cyklu filmowego „Młyny historii” powstał z potrzeby opracowania materiałów edukacyjnych i opowiedzenia o zbrodni w Piaśnicy i szerzej zbrodni pomorskiej 1939 roku w taki sposób, by wiedza o tych wydarzeniach dotarła do jak najszerszego i zróżnicowanego grona odbiorców, szczególnie ludzi młodych.

- Projekt powstał również po to, by przywracać należną pamięć o jej ofiarach – mówi Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego. - Nasza opowieść filmowa przybliża Bohaterów Niepodległej, którzy swoim zaangażowaniem i codzienną pracą wykuwali polskość Pomorza, za co zapłacili najwyższą cenę.

Po raz pierwszy film o masowych egzekucjach na Pomorzu zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie, a niespełna trzy tygodnie później „Piaśnica” pokazana została lokalnej społeczności w Filharmonii Kaszubskiej. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców nie tylko Wejherowa, ale i pozostałych części powiatu wejherowskiego Muzeum Piaśnickie wspólnie z zainteresowanymi instytucjami organizuje bezpłatne pokazy. Projekcje odbędą się w Luzinie, Wejherowie, Gniewinie i Bolszewie. Szczegółowy harmonogram opublikowany został poniżej.

 

LUZINO |30 stycznia, godz. 18.00 |GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ul. Ofiar Stutthofu 56 |informacje: 58 678-20-86

 

WEJHEROWO |31 stycznia, godz. 19.00 | FILHARMONIA KASZUBSKA

ul. Sobieskiego 255 |brak wolnych miejsc

 

GNIEWINO |07 lutego, godz. 19.00 | CENTRUM KULTURY (Sala Widowiskowo-Kinowa), ul. Sportowa 1| informacje: 58 670 63 37 |[email protected]

 

BOLSZEWO |08 lutego, godz. 18.00 |SAMORZĄDOWE GIMNAZJUM (Hala Widowiskowo-Sportowa), ul. Leśna 35a |informacje: 58 736 11 11

 

UWAGA! Ze względu na poruszaną tematykę, film wskazany dla dzieci powyżej 13 roku życia.

 

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

Z wejherowaZ wejherowa

2 3

NIsko chyle czolo dla osob bestialsko zamordowanych w lasach Piasnicy i w latach 1955 - 1956 uczczony postawieniem pomnika i ziemi z obozow zaglady w Stuthofie w Oswiecimiu znajdujacych sie we wnece tylnej czesci pomnika . Ten teatr stawianiem kaplicy i nakreceniem filmu o zbrodni w tym miejscu to ciagle ROZDRAPYWANIE ZABLIZNIONEJ RANY. Po 74 latach idzmy do przodu robmy wszystko by nigdy nie doszlo do czasu roku 1939. NAkrecili film a teraz beda placic chetnym by zechcieli isc do pustych sal kinowych. CZas ma leczyc i zabliz iac rany a my ciagle je rozdrapujemy 12:36, 27.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeodorTeodor

1 0

Biletów zabrakło a reklamowano że są do końca. A na zdjęciu widać pełno wolnych miejsc. Znowu dla wybranych ! 08:53, 02.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone