Zamknij
REKLAMA

Kolorowe gałązki na inscenizacji niedzieli palmowej

19:00, 14.04.2019 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
Daria Dunajska

Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej rozpoczęła w kościele katolickim najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym tzw. Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Zgromadzone tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe.

Inscenizację teatralną z tego okresu przedstawili w niedzielę palmową Misternicy Kaszubscy. Tego dnia w Wejherowie odbył się również archidiecezjalny dzień młodzieży w roku jubileuszowym męczenników gdańskich. W parafii pw. Karola Boromeusza przy ulicy Gryfa Pomorskiego zorganizowano miejskie i diecezjalne uroczystości niedzieli palmowej, której przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Wierni zebrali się przy nowym rondzie na ulicy Patoka w Śmiechowie z kolorowymi palmami, gałązkami i chorągiewkami, aby wyruszyć w barwnej procesji do kościoła. Do akompaniamentu przygrywała gminna orkiestra dęta.

-Niedziela Palmowa jest świętem chrześcijańskim, upamiętniającym przybycie Jezusa do Jerozolimy i rozpoczynającym Wielki Tydzień – mówi metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. - W tym dniu wierni przynoszą do kościoła palmy wielkanocne, przygotowywane z gałązek wierzby, suszonych traw i kwiatów, symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Po uroczystej procesji ulicami miasta, przy kościele została odprawiona msza święta polowa, celebrowana przez trzech biskupów. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz radni miejscy i powiatowi.

Po mszy odbył się koncert ewangelizacyjny, w czasie którego przypomniano sylwetki błogosławionych męczenników archidiecezji gdańskiej, których 20 rocznicę beatyfikacji obchodzimy w tym roku. Na zakończenie goście honorowi posadzili 10 dębów wokół świątyni a dla wszystkich przygotowano poczęstunek, pamiątkowe książki, ulotki i flagi.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

FerdekFerdek

3 0

Wszystko super tylko ludzi brak z osiedla 13:03, 15.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone