Na Kalwarii Wejherowskiej odbył się pierwszy w tym roku odpust, połączony z 20 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Wejherowskiej. W pierwszym w tym roku odpuście kalwaryjskim tzw. Wniebowstąpienia Pańskiego, wzięli udział pielgrzymi z południowych Kaszub.
Z kościoła klasztornego ulicami miasta wyruszyła na kalwarię procesja z Najświętszym Sakramentem z pątnikami z Przodkowa, Żukowa i Grzybna, Chełmu, Szemuda, Gdyni Wielkiego Kacka, Karwin, Dąbrowy i Fikakowa oraz Bojana, Kielna, Koleczkowa, Lini, Strzepcza, Strzebielina i Sychowa, a także z Sierakowic, Nowego Dworu Wejherowskiego, Bolszewa, Luzina i Gościcina.
Swoją pielgrzymią drogę do Wejherowa po raz 345 przemierzyli mieszkańcy Kościerzyny, a z Gdańska Oliwy pokonali po raz 351. Uroczysta suma odpustowa z okazji 20 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wejherowskiej przy kaplicy Trzech Krzyży odbyła się pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
-Co roku do Kaszubskiej Jerozolimy podążają tłumy wiernych, a liczne wota umieszczone obok Cudownego Obrazu świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb – mówił abp Sławoj Leszek Głódź. - W 1974 roku przed tym obrazem w charakterze pielgrzyma modlił się Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Dlatego też, z uwagi na wyjątkową cześć ze strony wiernych obraz został ukoronowany 5 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II, podczas spotkania na sopockim hipodromie.
Podczas sumy odpustowej starosta wejherowski Gabriela Lisius wraz z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem odczytali akt zawierzenia miasta i powiatu Matce Bożej Wejherowskiej. W uroczystej mszy świętej wzięli udział przedstawiciele rady powiatu wejherowskiego i radni miejscy oraz damy i rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie. Po sumie odpustowej mieszkańcy Wejherowa oklaskami pożegnali pielgrzymów, wyruszających w drogę powrotną do domu.
Niedzielną uroczystość poprzedziły sobotnie centralne obchody kalwaryjskie z kazaniami przy kościele Trzech Krzyży pod przewodnictwem prowincjała o. Bernarda Marciniaka.
piki20:07, 02.06.2019
Akt zawierzenia miasta i powiatu ..chmm ,a kto ich o to prosił ?
Xenia08:14, 03.06.2019
Kto wymyślił aby w dniu odpustu zamykać drogi dla jakiegoś rajdu. Wierni nie mogli dojechać do Wejerowa.
ilm12:21, 05.06.2019
A to było jakieś głosowanie w mieście czy powiecie żeby zawierzyć ???? Kto upoważnił Starostę i Prezydenta do jakiegoś zawierzenia ???? Państwo kościelne czy jak ????
majki15:23, 09.06.2019
Państwo kościelne ,choć oficjalnie neutralne światopoglądowo ,ale to teoria dla ćwierćinteligentów . Ludzie myślący samodzielnie dobrze widzą dokąd zmierza to państwo .
piki22:39, 09.06.2019
"Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)" i jak to się ma co robicie państwo katolicy do zasad waszej wiary ?
2 1
Raz zobaczycie jak to przez Was są zablokowane drogi i korki. Załadujcie się w autobus i jak na XXi wiek przystało pojeźdżcie na miejsce a nie lezą, drogi tamują, hałasują i śmiecą po drodze.