Zamknij
REKLAMA

Najlepsi recytatorzy literatury kaszubskiej

08:00, 07.06.2019 | D.D.
REKLAMA

Zakończyły się eliminacje powiatowe 48 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. 62 uczestników stawiło się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na przesłuchaniu. Obecny był wyjątkowy gość z zagranicy David Shulist, który jest prezydentem organizacji skupiającej 800 kanadyjskich Kaszubów.

Przebrani w regionalne stroje uczniowie szkół i przedszkoli z powiatu wejherowskiego recytowali utwory kaszubskich pisarzy jak: Tomasz Fopke, Eugeniusz Pryczkowski, Alojzy Nagel, Janusz Mamelski, Ewa Warmowska czy Roman Drzeżdżon. Jury konkursowe miało nie lada problem, gdyż poziom młodych recytatorów był bardzo wysoki. Na szczęście w większości osób jury było jednogłośne i wybrało najlepszych laureatów.

W kategorii klas zerowych zwyciężył Jakub Chichłowski z Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie” z Gniewina. Wśród klas I-III pierwsze miejsce zajęła Anna Rymon-Lipińska z Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi, klas IV-VI Nikodem Bladowski z Szkoły Podstawowej w Łebnie, klas VII, VIII i gimnazjum Weronika Bonk z Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie oraz szkół średnich Honorata Polaszek z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie.

Zwycięzcą w kategorii dorosłych została Kamila Konkol z Jeżewa. Do finału przechodzą uczestnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca w konkursie. Dyplomy i nagrody z akcentem kaszubskim, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Urząd Miasta w Rumi, wręczyła wicedyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie Mariola Błaszczuk przy pomocy członków jury. Pozostałe osoby otrzymały dyplom za udział oraz upominek.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone