Zamknij
REKLAMA

Wzruszająca premiera „Piaśnickiej Mszy Żałobnej”

08:30, 27.10.2019 | D.D.
Skomentuj
Daria Dunajska
REKLAMA

Wczoraj wieczorem w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie w kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się premiera „Piaśnickiej Mszy Żałobnej”.

„Piaśnicka Msza Żałobna” to klasyczne dziewięciopieśniowe requiem, specjalnie napisane z okazji 80 rocznicy niemieckiej zbrodni na Polakach w lesie piaśnickim pod Wejherowem, na przełomie 1939 i 1940 roku.

-Nad kompozycją pracowaliśmy od kilku miesięcy – wspomina dyrygent Magdalena Stenka. - Wierzę, że sprostaliśmy tak dużemu wyzwaniu, bo to w końcu klasyczne śpiewanie bardzo emocjonalnego tekstu, pełnego odniesień do tragedii piaśnickiej.

Wzruszające pieśni pod dyrekcją Magdaleny Stenki zaśpiewały chóry Elishama z Chwaszczyna, Kosakowianie z Kosakowa, Sounds of Freedom z Gdyni i Kosakowa, Strzelenka z Tuchomia i Viola z Gdynia. Słowa napisał Mariusz Sieraczkiewicz, do których muzykę skomponował Karol Krefta.

-Tworząc mszę chcieliśmy oddać nie tylko dramat tamtych wydarzeń – dodaje kompozytor Karol Krefta. - Ale i utwór ma być przede wszystkim wołaniem o pamięć, ma skłaniać do refleksji i pokazywać, że ofiara zamordowanych nie poszła na marne.

Nad wydarzeniem czuwał Komitet Honorowy, do którego zaliczają się: ks. Piotr Gruba, dziekan dekanatu Kielno i proboszcz parafii ŚŚ Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie oraz ks. prałat Daniel Nowak, dziekan dekanatu Wejherowo, kustosz Sanktuarium Piaśnickiego i proboszcz parafii Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.

-Nie możemy zapomnieć o Piaśnicy i musimy szukać sposobów i narzędzi, które pozwolą nam kultywować pamięć – mówi Michał Kowalski, radny powiatu puckiego. - Piaśnicka Msza jest niepowtarzalnym przedsięwzięciem, którego nie da się zapomnieć, bo jej twórcy odnaleźli przestrzeń, której słowa i dźwięki krzyczą i zmuszają każdego do refleksji.

„Piaśnicka Msza Żałobna” zostanie wykonana również w kościele Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie 10 listopada, w kościele Św. Stanisława Kostki w Gdyni 16 listopada i kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie 23 listopada oraz w Bazylice Katedralnej we Włocławku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA