Zamknij
REKLAMA

Polsko-niemiecki projekt „Zachować pamięć”

14:21, 27.11.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

Wychowankowie Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie „Zachować Pamięć”. Celem projektu była wymiana niemieckich uczniów Arnold-Gymnasium w Neustadt z polskimi wychowankami PZPOW w Wejherowie. Spotkanie było kontynuacją majowej wizyty w Niemczech w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium,  DMK w Gdańsku a PZPOW w Wejherowie.

-Celem przedsięwzięcia było skonfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny światowej w wymiarze polsko-niemieckim – mówi wicedyrektor Mariola Błaszczuk. - Zależało nam na wzmocnieniu w młodych ludziach przekonania, że można uczyć się z przeszłości, aby stworzyć lepszą teraźniejszość.

Tematem tygodniowej wizyty była niemiecko-polska historia, a zwłaszcza czas II wojny światowej i narodowego socjalizmu. Uczestnicy podejmowali szereg aktywności, aby poznać swoją kulturę, język i codzienne życie rówieśników z wymiany. Służyły temu codzienne animacje językowe i gry integracyjne m.in. młodzież w grupach niemiecko-polskich zagrała w grę miejską w Gdańsku. Kolejne dni przeznaczono na warsztaty i wycieczki do miejsc pamięci narodowej. Uczestnicy odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Sztutowie oraz Lasy Piaśnickie.

-Pobyt w miejscach pamięci sprawił, że historia stała się bardziej namacalna dla młodzieży i pomogła im wyrazić emocje, zebrane w ciągu całego tygodnia – dodaje Mariola Błaszczuk.

Podczas projektu nie zabrakło dobrej zabawy. Uczestnicy popływali w Aquaparku w Redzie. Spotkali się również z władzami powiatu wejherowskiego. Projekt zakończono rundą ewaluacyjną, podczas której uczestnicy podzielili się wrażeniami i doświadczeniami.

Wymiana współfinansowana była przez Starostwo Powiatowe, Dom Pojednania i Spotkań im. M. Kolbego w Gdańsku oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Całkowity koszt wyniósł 111 tys. zł. Koordynatorami byli Mariola Błaszczuk, wicedyrektor PZPOW oraz Jakub Garsta, koordynator i tłumacz.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

polecampolecam

0 0

FILM DOKUMENTALNY "Piaśnica. Golgota Pomorza" 13:46, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak dalejtak dalej

1 0

wzorowo młodzież powinna znać historie 11:42, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA