Zamknij
REKLAMA

Historyczny przystanek generała Hallera

14:13, 14.02.2020 | U.M.
REKLAMA
Skomentuj

W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem na dworcu kolejowym w Redzie uroczyście odsłonięto tablicę, upamiętniającą wizytę generała Józefa Hallera.
100 lat temu dowódca Błękitnej Armii w drodze do Pucka zatrzymał się w Redzie. Witało go wówczas kilkaset osób, głównie Kaszubów i mieszkańców Redy, wtedy jeszcze osady, a także innych, okolicznych miejscowości.

-W osobie generała Hallera witano Polskę – wyjaśnia burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński. – W czasach zaborów Kaszubi skutecznie opierali się germanizacji, a zatem zaślubiny Polski z morzem były symbolem powrotu Kaszub do Ojczyzny.

Jak 100 lat temu, tak i w poniedziałek zabytkowy pociąg, wiozący gości z Gdańska do Pucka zatrzymał się w Redzie. Pamiątkową tablicę na budynku dworca odsłonili wspólnie  burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój oraz członkowie redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Andrzej Krauze i Andrzej Kass.

O oprawę artystyczną i muzyczną zadbała Redzka Orkiestra Dęta i zespół Redzanie oraz uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Redzie Mateusz Schuttenberg, który zarecytował po kaszubsku okolicznościowy wiersz. Pogoda nie odstraszyła licznych mieszkańców, którzy pomimo deszczu przybyli na redzki dworzec.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone