Zamknij

Co nowego w Bibliotece Publicznej Gminy Linia?

14:35, 06.12.2021 . Aktualizacja: 08:46, 07.12.2021
Skomentuj fot. Biblioteka Publiczna Gminy Linia fot. Biblioteka Publiczna Gminy Linia

Od sierpnia 2021 r. realizowany jest w Bibliotece Publicznej Gminy Linia projekt #Biblioteka w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki. Kolejną propozycją dla młodych czytelników były warsztaty animacji poklatkowej z Michałem Baranowskim.

Młodzież poznała tajniki powstawania filmu animowanego od pomysłu, poprzez projektowanie i wykonanie postaci, budowę scenografii, po zasady animacji lalek. Ta technika wymaga od uczestników kreatywności i ogromnej cierpliwości. Na film złożyły się tysiące wykonanych zdjęć. Efektem dwudniowych przygotowań jest film zachęcający do czytania książek o każdej porze roku.

Miłośnicy książki graficznej wzięli udział w warsztatach „Legenda zaklęta w komiksie” poprowadzonych przez Szymona Teluka – autora komiksów, ilustratora, malarza. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wykładu na temat historii powstania komiksu i jego związku z rozwojem prasy oraz sposobu przekładania historii na język obrazu z zastosowaniem dymków, ikon i onomatopei. Prowadzący udzielił młodzieży wielu cennych rad jak narysować postacie i przedmioty. Następnie każdy uczestnik sporządził plan własnego komiksu przedstawiający treść legendy kaszubskiej, z którą zapoznał się przed zajęciami. Pomysły zostały zrealizowane w kilku kadrach naszkicowanych ołówkiem, a następnie poprawionych cienkopisem i wypełnionych markerem.

„Baśniowa noc w bibliotece” to propozycja dla odważnych dzieci. W programie znalazło się czytanie budzącej grozę baśni braci Grimm pt. „Ptak straszydło”, rysowanie improwizowanej bajki, zabawa „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”, tworzenie mumii. Uczestnicy spotkania przeszli trudny test. Aby zasłużyć na order odwagi dzieci musiały samodzielnie przebyć trasę oświetloną jedynie świeczkami, aby spotkać się z czarownicą Petronelą i tam zostawić dowód swojej obecności – karteczkę z imieniem. Zabawa przy muzyce miała na celu wykrycie czarownicy lub czarownika.

W ramach projektu goszczony był także pisarz bajek i legend kaszubskich Janusza Mamelskiego. Autor opowiadał w języku polskim i kaszubskim o powstawaniu i przekazywaniu kolejnym pokoleniom legend oraz o roli jaką one pełniły. Gość przyjechał z miotłą ze słynącego z czarownic Staniszewa, użył tego rekwizytu do testu wykrywającego czarownice. Autor czytał fragmenty swoich wierszy, bajek oraz powieści dla młodzieży w języku kaszubskim pt. „Mack”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. Biblioteka Publiczna Gminy Linia

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%