Zamknij
REKLAMA

„Benedykt Karczewski. Dokôzë zebróné”

15.45, 26.04.2022 M. F.
Skomentuj fot. UM Wejherowo
REKLAMA

Odbyła się promocja książki z twórczością Benedykta Karczewskiego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wydarzenie zgromadziło wielu gości.

„Dokôzë zebróné” zawierają wszystkie utwory znanego i nagradzanego twórcy kaszubskiej poezji Benedykta Karczewskiego. Na tom złożyły się zarówno teksty opublikowane w 15. tomikach wierszy oraz dwóch zbiorach przysłów i anegdot, a także kilka wierszy niepublikowanych. Dodatkowo zgromadzono recenzje poszczególnych książek Benedykta Karczewskiego, a całość zwieńczyło Posłowie redaktora tomu – prof. Tadeusza Linknera. Zbiór twórczości poety wydany w jednym tomie opatrzony został także zdjęciami autora oraz fotografiami z archiwum rodzinnego.

Podziękowania złożyli synowi poety Piotrowi Karczewskiemu - prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i jego zastępca Arkadiusz Kraszkiewicz. W części artystycznej wystąpił zespół Nadolanie.

Organizatorem wydarzenia był Piotr Karczewski oraz redaktor tomu prof. Tadeusz Linkner.

Benedykt Karczewski urodził się 11 października 1926 r. w Kolonii w powiecie kartuskim. Był działaczem kaszubskim, samorządowcem, literatem, wynalazcą i pomysłodawcą wprowadzenia kaszubskich wzorów na wyroby Zakładu Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie. Ogromną pasją Benedykta Karczewskiego było pisarstwo. Napisał i wydał piętnaście tomików wierszy w języku kaszubskim, w których jednoznacznie przewija się związek kultury kaszubskiej z ogólnonarodową kulturą polską. W pracy społecznej dr inż. Benedykt Karczewski był przez 28 lat czynnym członkiem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościèrzyna”, pełniąc w nim funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu oraz konsultanta do spraw poprawności wysławiania się w języku kaszubskim. Był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Ziemi Kościerskiej. Sporą cześć życia poświęcił pracy samorządowej, jako radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, a następnie radny Kościerzyny. Zmarł 18 kwietnia 2019 r.

źródło: UM Wejherowo

fot. UM Wejherowo

(M. F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%