W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja komiksu pt. „Gerard Labuda rysunkowa biografia w komiksowych kadrach”. Na kilkudziesięciu stronach znalazły się najważniejsze momenty z życia profesora.
Biografia to efekt pracy zespołowej – Tomasza Meringa, Wiktorii Dawidowskiej, Antoniny Gajowskiej, Mai Krośnickiej, Wiktorii Michalak, Agaty Płotki, Krzysztofa Siemanna i Agnieszki Treder. Każda z tych osób najpierw dogłębnie poznała losy głównego bohatera, a następnie stworzyła swoją własną, graficzną opowieść.
Pomysł powstania komiksu o prof. Gerardzie Labudzie narodził się 5 lat temu, za sprawą Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie - Marii Krośnickiej.
W 2020 r. oddaliśmy do użytku Książnicę prof. Gerarda Labudy, która powstała dla upamiętnienia postaci honorowego obywatela Powiatu Wejherowskiego, wiedzy o nim oraz o dziedzictwie Kaszubów – mówi Wicestarosta Jacek Thiel. – Obiekt ten miał pełnić funkcję edukacyjną, poznawczą, turystyczną, miał być miejscem wydarzeń kulturalnych, konkursów oraz inspirować młodych ludzi. Myślę, że te założenia udało się spełnić, o czym świadczy dzisiejsze spotkanie – dodał wicestarosta.
Gerard Labuda - wybitny historyk, mediewista, zajmował się głównie historią Polski i Słowian Zachodnich, m.in. Pomorza i Kaszub. Urodził się 28 grudnia 1916 r. w Nowej Hucie koło Kartuz. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Luzinie i Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie. Owocem jego działalności jest prawie 2000 opublikowanych prac, w tym ponad 30 książek, kilkaset rozpraw i artykułów. W latach 1962-1965 był Rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w okresie od 1984 r. do 1989 r. wiceprezesem PAN oraz w latach 1989-1994 prezesem PAU. Zmarł 1 października 2010 r. w Poznaniu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Wejherowie
fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie
1 0
Brawo Tomek Merhing za stworzenie pięknej książki!