Już po raz siedemnasty odbył się Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie, a po raz drugi pod nazwą Ogólnopolski. Tego dnia kilkanaście chórów zaprezentowało swoje najpiękniejsze wykony.
Historia Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej sięga roku 2007, gdy dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie Bogusław Napieralski oraz proboszcz parafii św. Wojciecha w Kielnie ks. prałat Franciszek Rompa oraz późniejszym wieloletnim koordynatorem festiwalu Leszkiem Walkowiakiem, powołali pierwszy taki Festiwal na Pomorzu i jeden z nielicznych w kraju. Przedsięwzięcie wymyślone naprędce i zorganizowane w przeciągu jednego miesiąca, stało się zaczątkiem wielkiego muzycznego i kulturalnego wydarzenia. Muzyka chóralna, ambitna i nietuzinkowa, z ograniczonym dostępem dla zwykłych słuchaczy, wraz z otwarciem drzwi kościoła św. Wojciecha w Kielnie, dnia 27 marca 2007r. wydostała się na zewnątrz, zapraszając na ucztę muzyczną chórzystów, pasjonatów i znawców, ale przede wszystkim kaszubską społeczność lokalną i przyjezdnych gości. I tak pozostało do dzisiaj.
W tym roku goszczono 18 chórów i zespołów chóralnych z różnych zakątków Polski: z Gdyni i Gdańska, z Józefowa k. Warszawy, Poznania, Elbląga, Tczewa, Brus, Kartuz, Wejherowa, Sierakowic i Przodkowa. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się już od godz. 9.00 i trwały do godz. 15.15 z krótką przerwą obiadową. W komisji zasiedli profesjonalni znawcy muzyki chóralnej i języka kaszubskiego: prof. dr hab. Anna Fiebig, prof. dr hab. Marek Rocławski oraz ks. dr hab. Robert Kaczorowski z Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku; dr hab. Paweł Łuczak z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, dr Tomasz Fopke – prezes Rady Chórów i Zespołów Kaszubskich oraz gościnnie mgr Gaofeng Wu - student Podyplomowych Studiów Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Chórzyści doskonale przygotowani prezentowali utwory w j. łacińskim, polskim i przepięknym języku kaszubskim. Zespoły mogły ubiegać się o nagrody w poszczególnych kategoriach z podziałem na rodzaj grupy śpiewaczej oraz nagrody dodatkowe m.in. nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu przewodniego – chorału Vexilla Regis, nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej w języku kaszubskim czy nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego.
Festiwal zakończyła msza św. o 17.00 w intencji uczestników Festiwalu, którą odprawił ks. dr Łukasz Białk oraz uroczyste podsumowanie z wręczeniem nagród i występem laureatów.
Prezentacja utworów wykonywanych przez uczestników wydarzenia znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/OgolnopolskiFestiwalSzemud/
- Komisja składa podziękowanie za podjęty trud kontynuacji organizacji Festiwalu. Bardzo dobra frekwencja oraz wysoki poziom artystyczny wykonań potwierdzają niesłabnącą pozycje Festiwalu wśród innych przedsięwzięć muzycznych Pomorza i kraju. Na szczególne wyróżnienie zasługuje piecza, jaką organizatorzy otaczają język kaszubski dając możliwość premiowania prezentacji utworów w tym języku - podsumowało jury konkursowe.
Patronat nad Festiwalem co roku obejmuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Wejherowski, Wójt Gminy Szemud, Proboszcz Parafii Kielno.
[FOTORELACJA]19005[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz