Wiele emocji podczas minionego weekendu odwiedzającym sprawiła 3. Międzynarodowa Wystawa Realistycznych Makiet Kolejowych, która odbyła się w Redzie. Modelarze podczas wydarzenia zaprezentowali 15 unikatowych projektów.
Zaprezentowane makiety miały za sobą długa historię powstania, ale i wiele pasji jakie w nie włożono. Niektóre z modeli powstawały nawet kilkanaście lat z dbałością o każdy szczegół od realistycznego odwzorowania układu torów i budynków, aż po subtelne efekty atmosferyczne na makietach, takie jak imitacja zmian pór roku oraz inne np. ślady użytkowania.
Twórcy nie ukrywali, że stworzenie takiej makiety to ogromne wyzwanie — wymagające nie tylko umiejętności technicznych, ale też cierpliwości, pasji i dokładnych badań historycznych. Każdy element był dopracowywany ręcznie, a niektóre fragmenty makiet były wielokrotnie przebudowywane, by osiągnąć możliwie największy realizm.
Jak powiedzieli organizatorzy, tegoroczna edycja była wyjątkowa pod względem międzynarodowej reprezentacji. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano prace mistrzów modelarstwa z Włoch, Niderlandów, Belgii, Szwajcarii i Luksemburga.
Twórcy makiet
Polscy modelarze z grupy Polska Makieta Modułowa H0, prowadzili warsztaty na żywo, demonstrując różne techniki modelarskie. Odwiedzający mogli przyglądać się pracy twórców, zadawać pytania i zdobywać cenne wskazówki dotyczące budowy makiet oraz waloryzacji modeli taboru. Gościem specjalnym wystawy był dr Franz Rittig, znawca historii kolei w Europie i autor wielu publikacji na ten temat.
[FOTORELACJA]19009[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz