Zamknij
REKLAMA

Rozbili grupę przestępczą

15:00, 03.10.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania dowodów. Zatrzymano 16 osób, członków tzw. mafii lekowej. Policjanci od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę.

Sprawcy na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów. Grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni, czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami.

Praca funkcjonariuszy doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm m.in. fikcyjnych przychodni i aptek, a także osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności. Policjanci weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, Warszawy i Włocławka. Przeszukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy.

Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki  w ilości ok.1900 opakowań, a także dokumentację finansowo–księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA