Zamknij
REKLAMA

Seniorka straciła majątek. Część kosztowności wyrzuciła oszustom przez okno

13:56, 13.05.2022 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com
REKLAMA

Wejherowscy stróże prawa ostrzegają przed oszustwami metodą na policjanta. Miejscowa seniorka straciła w ten sposób ponad 70 tys. zł. - część pieniędzy wraz z biżuterią wyrzuciła oszustom przez okno.

Oszuści działający metodą „na wnuczka" czy „na policjanta" wciąż dzwonią do wejherowskich seniorów. Niestety, mimo wielu apeli i ostrzeżeń wczoraj (w czwartek 12 maja) seniorka z Wejherowa dała się oszukać i straciła ponad 70 tys. zł - pieniądze oraz biżuterię.

Jak ustalili policjanci, pokrzywdzona już w środę wieczorem otrzymała pierwszy telefon, z którego wynika, że rozmówca chciał mieć pewność, że następnego dnia seniorka będzie w domu. Oszust poinformował ją, że listonosz przyniesie jej dwa listy. Kolejnego dnia zadzwonił następny telefon, z którego miało wynikać, że rozmawia z funkcjonariuszem policji. Ten miał poinformować ją, że jej pieniądze w banku są zagrożone i koniecznie musi je wypłacić i przekazać policjantom. Oszust poprosił o zaniesienie pieniędzy we wskazane podczas rozmowy miejsce.

Na tym niestety nie koniec. Po opisanej sytuacji kobieta otrzymała jeszcze jeden telefon z podobną instrukcją i tym razem zarówno gotówkę jak i biżuterię spakować do torby i wyrzucić przez okno. Oszust nakłonił 81-latkę do przekazania mu pieniędzy i biżuterii w kwocie przekraczającej 70 tys. zł.

- Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów, pracowników poczty lub banku. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia – apeluje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

Policjanci apelują by pamiętać, iż kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, prokuratora, członka rodziny i prosi o pieniądze, na pewno należy być ostrożnym. Funkcjonariusze policji nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze.

- W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni oszust, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. Jeżeli w trakcie rozmowy ktoś mówi że nasze pieniądze są zagrożone, albo też prosi o przekazanie pieniędzy to powinniśmy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustwem. W takim przypadku natychmiast należy rozłączyć się i zadzwonić na numer alarmowy 112 i o swoich podejrzeniach powiadomić policję, warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, którą nam przekazano – radzi przedstawicielka wejherowskich stróżów prawa.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę cały czas odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Dlatego stróże prawa apelują także do osób młodych.

- Rozmawiajcie z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie o zagrożeniach. Przekażcie im, jak mają zachować się, gdy dzwoni do nich obca osoba. Rozmawiajcie też ze swoimi starszymi sąsiadami i przekażcie im niezbędną wiedzę. Większa świadomość seniorów pozwoli unikać sytuacji, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa – stwierdza policjantka.

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

c'est la viec'est la vie

1 0

stara a *%#)!& 14:17, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%