Zamknij
REKLAMA

Za to zimą możesz dostać mandat. O co zadbać, żeby nie płacić?

09:30, 14.01.2021 | Źródło: Gov.pl / Auto Świat
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Zima to bardzo ciężki okres dla kierowców, a także aut. Na kierujących w tym okresie nałożony jest szereg obowiązków. Co trzeba robić, aby ustrzec się mandatu?

Kodeks drogowy stawia przed kierującym sporo wymagań. Zimą auto przede wszystkim ma być utrzymane tak, by zapewnić pole widzenia kierowcy i nie zagrażać innym uczestnikom drogi. 

O czym trzeba pamiętać i o co zadbać by nie narazić się na mandat?

Odpalasz silnik i zabierasz się za odśnieżanie pojazdu? To złamanie przepisów. Jeśli samochód pracuje na postoju dłużej niż minutę to policja ma prawo do ukarania mandatem. Kara za to przewinienie wynosi 100 złotych. 

Mandat może wzrosnąć o 50 złotych, kiedy kierowca zdecyduje się oddalić od uruchomionego auta. Nawet do 300 złotych grozi kierowcy w przypadku, kiedy funkcjonariusz dodatkowo zarzuci powodowanie uciążliwości związanych z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym hałasem.

Mandat grozi także za jazdę zaśnieżonym samochodem. 

Nie wystarczy tylko oskrobać szybę z przodu. Śnieg zalegający na dachu auta czy masce może być niebezpieczny nie tylko dla kierowcy tego auta, ale także dla jadących za nim. 

To może być także podstawą dla policjantów do wystawienia mandatu. Funkcjonariusze mogą potraktować to jako stwarzanie zagrożenia na drodze. Mandat w tym wypadku może sięgnąć od 20 do 500 złotych. 

Wielu kierowców nie odśnieża reflektorów w aucie. Kwestia czystości jest niezwykle istotna. Śnieg czy brud wpływa na zmniejszenie widoczności, a to traktowane jest jako wykroczenie. W tym przypadku "wyrok" to 200 zł i 3 punkty karne.

W trakcie odśnieżania auta należy zwrócić uwagę także na tablice rejestracyjne. Nie oczyszczenie tablicy w przypadku kontroli drogowej może zakończyć się karą. Funkcjonariusze mogą wtedy wręczyć mandat w wysokości 100 złotych, a także trzy punkty karne. 

Zimą kierowcy decydują się także na organizację kuligu dla dzieci. Frajda maluchów to jedno, a niebezpieczeństwo wypadku to drugie. Kierowca organizujący kulig musi liczyć się także z mandatem. Jego wysokość może sięgnąć nawet 500 złotych. Na jego konto trafi również 5 punktów karnych. 

(Źródło: Gov.pl / Auto Świat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA