Zamknij
REKLAMA

Możesz stracić emeryturę! Zmieniły się ważne progi

10:05, 16.01.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Emeryci muszą uważać, by nie stracić swojego świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił nowe progi. Warto znać te stawki, by się nie rozczarować. 

Emeryci i renciści mają prawo do łączenia dodatkowej pracy z pobieraniem świadczenia z ZUS. Należy jednak pilnować, by pobierana pensja nie przekraczała limit ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

W innym przypadku można się bardzo rozczarować.

Co kwartał urzędnicy z ZUS dokonują aktualizacji limitów dla emerytów, którzy nie ukończyli ustawowego wieku emerytalnego. Oznacza to, że pracujący dodatkowo mogą otrzymać obniżoną emeryturę, a nawet ją stracić. 

Komu grozi zmniejszenie emerytury?

To osoby, których wynagrodzenie przekroczy 70 procent średniej krajowej. Natomiast w przypadku, kiedy wypłata przekroczy więcej niż 130 procent wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to wtedy ZUS wstrzyma świadczenie całkowicie. 

Zgodnie z nowymi limitami, te wzrosły o 101 zł brutto, emeryci oraz renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, mogą otrzymywać pensję do 3618,30 zł brutto miesięcznie. Emerytura zawieszona zostanie w przypadku przekroczenia progu 6719,70 zł. 

Bez ograniczeń do emerytury mogą dorabiać m.in. osoby, które pobierają rentę dla inwalidów wojennych albo inwalidów wojskowych, pobierają rentę rodzinną, której kwota jest wyższa od emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Mogą to robić także kobiety, które ukończyły 60 lat (ten wiek obowiązuje kobiety) i 65 lat (wiek obowiązujący mężczyzn). 

Nowe progi ZUS ustali z początkiem marca. 

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GojgojGojgoj

0 0

i tak ustawodawca skutecznie zapobiega dostaniemy życiu emeryta. Emeryt ograniczony zarobków i butów i a ustawodawca żyje ponad stan będąc chronionym przez system. 15:14, 16.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%