Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła głównych stawek oprocentowania banku centralnego. Co ta decyzja może oznaczać dla zwykłych obywateli?
Na trzecim w tym roku posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych.
Decyzja ta, była zgodna z przewidywaniami, ekonomistów. Od marca 2021 stopy procentowe zostają na tym samym poziomie, co rok wcześniej.
Od maja 2020 roku główna stawka wynosi 0,1 proc. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.
Stawki, które ustala RPP obowiązują banki. Decyzja ta jednak przekłada się na oferty, które kierowane są do klientów.
Co zatem oznacza utrzymanie stawek na niezmienionym poziomie?
Przede wszystkim nie powinno się zmienić oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów.
Z niższych rat cieszyć się mogą natomiast ci, którzy spłacają kredyt. Jak informuje serwis money.pl "oszczędzający dalej muszą szukać zyskowniejszych ofert poza bankami".
Jak decyzję Rady Polityki Pieniężnej oceniają ekonomiści?
Ekonomiści PKO BP tłumaczą, że decyzja ta wskazuje, że "bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz