Zamknij
REKLAMA

Minister Ziobro majstruje przy rozwodach. Wiemy, co się zmieni

09:30, 18.01.2022 | Źródło: Super Express
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

O rozwód będzie zdecydowanie trudniej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian i jak twierdzi, ma to pomóc małżeństwom, które mają pod opieką nieletnie dzieci. 

- Chodzi przede wszystkim o ochronę dzieci, które najbardziej tracą na sprawach rozwodowych - mówi dla Super Expressu Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 

W przypadku, kiedy o rozwód wystąpią małżeństwa, które mają dzieci nowe przepisy mają wymagać przeprowadzenia "postępowania informacyjnego". Proces ten będzie trwał minimum miesiąc. Sędzia w ramach tego postępowania będzie informował o skutkach rozpadu małżeństwa. 

Będzie to obowiązkowy element postępowania rozwodowego.

- Po jego zakończeniu, w trakcie postępowania o rozwód, sędzia będzie mógł je zawiesić, jeśli uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa - podaje dziennik. 

Sąd będzie miał także obowiązek zaproponowanie bezpłatnych spotkań mediacyjnych. 

- Teraz do sądów trafiają pozwy, które w 10 proc. nie kończą się rozwodem. Liczymy na to, że dzięki mediacjom ten odsetek znacząco się zwiększy. Szacujemy, że skorzysta z nich od 30 do 50 proc. par - dodaje Romanowski, który jest odpowiedzialny za wdrożenie zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Jak dodaje Romanowski, w przypadku mediacji zakończonych ugodą sprawa zakończy się bardzo szybko, a przede wszystkim w sposób polubowny. 

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma lada dzień trafić do Sejmu. 

(Źródło: Super Express)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%