Zamknij

Nowe reguły testów sprawności żołnierzy. Teraz będzie trudniej?

09:01, 06.02.2024 Aktualizacja: 10:51, 06.02.2024
Skomentuj Fot. Wikimedia Commons Fot. Wikimedia Commons

Siły Zbrojne podnoszą poprzeczkę sprawności fizycznej żołnierzy. To krok w kierunku sprawniejszego wojska. Jakie są wymagania?

Projekt rozporządzenia dotyczący sprawdzania sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych wszedł w fazę uzgodnień międzyresortowych. Stanowi to implementację delegacji ustawy o obronie ojczyzny, po tym jak poprzednie rozporządzenie, wydane do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zostało uchylone w październiku ubiegłego roku.

Zgodnie z nowym projektem, egzamin ze sprawności fizycznej będzie odbywał się w terminie zasadniczym, tj. od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu. Dodatkowy termin przewidziano dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub służbowych nie będą mogli w nim uczestniczyć w terminie zasadniczym.

Stopień trudności zależy od wieku i płci

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego rozporządzenia, ustawodawca podzielił żołnierzy na dziewięć grup wiekowych, począwszy od pierwszej obejmującej osoby do 20 roku życia, aż do dziewiątej, zrzeszającej żołnierzy mających 56 lat i więcej.

Wymagania egzaminacyjne różnią się również w zależności od wieku, płci oraz rodzaju służby. Rozporządzenie szczegółowo określa także skład komisji egzaminacyjnej oraz terminy zasadnicze i dodatkowe, w których egzaminy sprawdzianowe będą się odbywać.

Jakie zadania trzeba wykonać?

Kategorie egzaminacyjne różnią się w zależności od rodzaju służby, obejmując m.in. żołnierzy zespołów bojowych, szturmowych i wsparcia wojsk specjalnych, skoczków spadochronowych, pilotów oraz innych żołnierzy uznanych za zdolnych do służby z pewnymi ograniczeniami.

Sprawdzian sprawnościowy obejmować będzie różnorodne zadania, takie jak marszobieg na 3000 metrów, pływanie ciągłe przez 12 minut, podciąganie na drążku, pompki na ławeczce, skłony tułowia (brzuszki), bieg wahadłowy 10x10 m oraz bieg po kopercie.

Załączniki do rozporządzenia zawierają szczegółowe tabele wyników stosowane przy ocenie sprawności żołnierza, wraz z punktacją decydującą o zaliczeniu sprawdzianu. Każdy kandydat będzie zobowiązany zebrać odpowiednią liczbę punktów, zależną od rodzaju wojsk, płci oraz wieku.

(Źródło: praca.gazetaprawna.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ostatni samurajOstatni samuraj

0 0

Jest równouprawnienie, dlaczego są różne stopnie sprawności względem płci?

09:40, 07.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%