Czy odpady, które wytwarzamy codziennie mogą do nas przemawiać? Jak najbardziej, i nie jest to objaw chorobowy. Z nietypowym pomysłem ochrony środowiska wyszedł Urząd Miasta w Rumi.
Kreatywna kampania prowadzona przez Urząd Miasta w Rumi przedstawia odpady, które mówią o swoich marzeniach związanych z ich prawidłową segregacją. W ten sposób lokalni włodarze chcą zachęcić mieszkańców do porzucenia szkodliwych dla środowiska praktyk, którymi jest m.in. wrzucanie wszystkich odpadów do jednego pojemnika lub worka.
Pierwszy etapem kampanii było rozwieszenie na terenie miasta w miejscach użytku publicznego plakatów, na których zatroskane odpady mówiły o swoim marzeniu, czyli byciu prawidłowo posegregowanym. Równocześnie trwało nagłaśnianie strony internetowej eko.rumia.eu, gdzie znajdują się cenne informacje dotyczące segregacji odpadów i nie tylko.
W najbliższych tygodniach Urząd Miasta Rumi planuje zorganizowanie wydarzeń tematycznych oraz opublikowanie materiałów filmowych, których bohaterami są lokalni społecznicy. Wszystko po to, by śmieci trafiały do odpowiednich pojemników, a poziom recyklingu odpadów komunalnych ulegał stopniowemu zwiększeniu.
Nieprawidłowa segregacja odpadów wiąże się bezpośrednio z kosztami, jakie muszą ponosić miasta i gminy. Tylko w 2020 roku ponad 800 polskim gminom nie udało się osiągnąć wymaganego poziomu recyklingu, co skutkowało nałożeniem kar finansowych o łącznej wartości przekraczającej kilkanaście milionów złotych. Obecnie między innymi Rumi grożą konsekwencje za nieosiągnięcie wskaźników recyklingu odpadów komunalnych, dlatego samorządowcy podejmują szereg działań, by temu zapobiec.
- Rumia jest pierwszym miastem na Pomorzu, które zostało objęte Systemem Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). W ramach pilotażowej inwestycji na terenie gminy zainstalowanych zostało sześć tzw. gniazd z inteligentnymi pojemnikami, do których dostęp ma ponad 1700 mieszkańców współtworzących 735 gospodarstw domowych. System zaczął funkcjonować 16 grudnia - informuje Urząd Miasta Rumia.
Kampania jest realizowana przez Urząd Miasta Rumia we współpracy z Bartoszem Dembińskim.
źródło: UM Rumia
fot. UM Rumia
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz