Postępowanie zintegrowane to jeden z najważniejszych procesów, które poprzedzą realizację budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka PGE EJ 1 prowadzi obecnie badania środowiskowe i lokalizacyjne, które pozwolą wybrać lokalizację tej inwestycji. Niedawno złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska KIP (Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia), czyli pierwszy oficjalny dokument przedstawiający podstawowe założenia planowanej inwestycji. Dokument stanowi podstawę do wszczęcia procedury oceny oddziaływania na środowisko, niezbędnej w procesie wyboru bezpiecznej lokalizacji elektrowni.
Ważny przetarg
Uruchomienie postępowania zintegrowanego, czyli przetargu, którego efektem będzie wybór konsorcjum firm odpowiedzialnych za strategiczne kwestie dotyczące budowy i funkcjonowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zaplanowano na koniec 2015 roku.
- Przygotowujemy się do uruchomienia postępowania w wyznaczonym terminie. Według naszych informacji, potencjalni oferenci również rozpoczęli analogiczne przygotowania po swojej stronie ? mówi Jacek Cichosz, prezes zarządu spółki PGE EJ1.
Wg. przewidywań Spółki do przetargu może stanąć 4-5 konsorcjów. Spółka prowadzi rozmowy z dostawcami technologii z takich krajów jak: Japonia, Stany Zjednoczone, Francja, Kanada czy Korea. W spotkaniach uczestniczą również ich potencjalni partnerzy, gdyż zakres postępowania poza dostawą technologii reaktora obejmuje m.in. generalne wykonawstwo elektrowni, usługi wsparcia prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz program transferu kompetencji do PGE EJ 1. Oferenci zostaną poproszeni także o przedstawienie możliwego zaangażowania kapitałowego w realizację inwestycji.
- Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to największe przedsięwzięcie gospodarcze realizowane w naszym kraju po 1989 r. Ze względu na zakres jaki obejmuje tzw. postępowanie zintegrowane, a także jego szacowaną wartość, jest to najpoważniejszy przetarg w całym projekcie budowy elektrowni.? podkreśla Jacek Cichosz.
Kluczowe elementy
W ramach postępowania zintegrowanego potencjalni oferenci zostaną poproszeni o przedstawieniew swoich ofertach kluczowych elementów realizacji inwestycji:
- dostawy technologii elektrowni jądrowej wraz z generalnym wykonawstwem,
- dostawy usług wsparcia prowadzenia i utrzymania ruchu elektrowni wraz z programem transferu kompetencji do PGE EJ 1,
- dostawy paliwa jądrowego,
- zaangażowania kapitałowego partnera strategicznego m.in w formie finansowania dłużnego Agencji Kredytów Eksportowych i banków komercyjnych.
Przygotowania do przetargu
Spółka PGE EJ 1 przeprowadziła już szereg działań przygotowawczych do przeprowadzenia postępowania zintegrowanego. Po pierwsze, odbyły się trzy tury rozmów z potencjalnymi partnerami w ramach tzw. dialogu wstępnego. Miały one pomóc potencjalnym oferentom we właściwym zrozumieniu koncepcji przyjętej przez PGE EJ 1. W trakcie bezpośrednich spotkań firmy miały możliwość zaprezentowania swojego spojrzenia na projekt i wskazania, co z ich strony jest możliwe do zaoferowania.
- Wiosną tego roku przeprowadziliśmy kolejną turę spotkań z potencjalnymi oferentami. Na podstawie zebranych w jego trakcie informacji, PGE opracuje ostateczny zakres postępowania zintegrowanego, jego regulamin oraz powiązaną dokumentację przetargową. Zgodnie z założeniami, postępowanie powinno zostać uruchomione pod koniec 2015 roku ? tłumaczy prezes PGE EJ1.
We wrześniu 2014 r. PGE EJ 1 podpisało umowę z brytyjską firmą Amec Foster Wheeler, która pełni funkcję Inżyniera Kontraktu i wspiera PGE EJ 1 w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego.
Twój nick23:23, 29.04.2016
0 0
It's a joy to find sonomee who can think like that 23:23, 29.04.2016
Twój nick09:31, 04.05.2016
0 0
AKAIK yo'uve got the answer in one! 09:31, 04.05.2016
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz