Zamknij

Starostowie obradowali w Kartuzach

15:47, 03.02.2017 Aktualizacja: 15:48, 03.02.2017
Skomentuj

Kartuskim obradom przewodniczył przewodniczący Konwentu Mirosław Czapla ? starosta malborski. Monika Kończyk - Pomorski Kurator Oświaty ? przedstawiła zasady wprowadzanej w życie reformy oświaty i odpowiadała na pytania samorządowców. Reforma oświaty dotyczy najbardziej samorządów gminnych, które na razie odpowiedzialne są za organizację zarówno szkół podstawowych jak gimnazjów. Z mocy prawa 31. 08. 2019 gimnazja przestaną istnieć, ale już od 01. 09. 2017 roku nie będzie do nich naboru, a uczniowie kończący klasę szóstą przejdą do klasy siódmej w tej samej szkole. W terminie do 31 marca br. Rady Gmin muszą podjąć uchwały w sprawie sieci szkół, przyjmując jednocześnie akty założycielskie szkół nowego typu ? ośmioklasowych. Ponieważ gminy nie będą miały możliwości powoływania szkół ponadpodstawowych, muszą wystąpić do Rad Powiatów i zawrzeć porozumienie o przekazaniu zadań dotyczących kształcenia młodzieży. W województwie pomorskim takie porozumienie już zawarła gmina Słupsk z powiatem słupskim. Na organizację nowego typu kształcenia ponadpodstawowego powiaty będą miały trochę więcej czasu. Stoją głównie przed wyzwaniem związanym z kształceniem zawodowym. Przewidziano (prócz 4-letnich liceów) 5-letnie technika oraz dwustopniowe branżowe szkoły zawodowe. Klasy pierwsze zaczną naukę od 1 września br.

Szkoły rolnicze, leśne, żeglugi śródlądowej i rybołówstwa teoretycznie mają możliwość stania się szkołami resortowymi ? działającymi bezpośrednio pod egidą konkretnych ministerstw, jednak, aby status taki uzyskać, konieczna jest akceptacja Rady Powiatu ? o co może być trudno.

Starosta kartuski Janina Kwiecień podkreślała, że już w tej chwili jej samorząd kładzie duży nacisk na renesans szkolnictwa zawodowego. Stąd duże nakłady na modernizacje szkół i wzbogacenie oferty o przedmioty związane z kolejnictwem i logistyką:

- Niestety przede wszystkim musimy zwalczyć pewien stereotyp związany ze szkołami zawodowymi ? mówi. ? Przez lata utarło się, że do szkoły zawodowej trafiają uczniowie słabsi, z gorszymi wynikami. A my przecież nie od dziś potrzebujemy wszechstronnych fachowców, posiadających wiedzę ogólną, znających języki. Stąd nasze starania o to, by szkoły zawodowe miały odpowiednie zaplecze dydaktyczne, by kształcenie odbywało się na bardzo wysokim poziomie. Oczekujemy też zaangażowania ze strony przedsiębiorców i otwarcia na współpracę ze szkołami.

Katarzyna Żmudzińska ? wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawiła sytuację na lokalnych rynkach pracy w 2016 roku w województwie pomorskim i efekty programów z Krajowego Funduszu Społecznego.

O sporcie szkolnym ? jego nowych wyzwaniach i możliwościach, mówił z pasją Dariusz Męczykowski ? radny sejmiku pomorskiego, przewodniczący Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Poinformował, że otrzymał fundusze (z Ministerstwa Sportu i od marszałka pomorskiego) na przygotowanie 900 miejsc pracy dla organizatorów sportu w województwie, ale potrzebuje wsparcia samorządów i przedsiębiorców przy organizacji rozgrywek i eliminacji gminnych, powiatowych i wojewódzkich, o które mocno zabiega. Jego hasłem jest: Stop ze zwolnieniami z wf-u, oraz: Cały Pomorze gra w piłkę ręczną. Sam przez 34 lata budował zespół super ligi ? i udało mu się.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%