Zaćma i jaskra to poważne choroby oczu, które wymagają szybkiego leczenia. Zazwyczaj stosuje się zabiegi operacyjne, wykonywane w specjalistycznej klinice okulistycznej. Przedtem jednak trzeba wykonać dokładne badania i skonsultować swoje problemy z okulistą. Jak odbywa się usunięcie zaćmy wtórnej? W jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy jaskry?
Zaćma wtórna wiąże się z ponownym zamgleniem i zmętnieniem tylnej torebki soczewki oka po operacyjnym usunięciu zaćmy. Nie jest to taka sama choroba, jak zaćma, gdyż tutaj zmętnienie zlokalizowane jest w tym, co pozostało po usunięciu naturalnej soczewki. Na szczęście usunięcie zaćmy wtórnej nie wymaga kolejnej operacji, lecz korekcji z zastosowaniem specjalistycznego lasera. Jak odbywa się leczenie? Jak już wiemy, ten problem nie oznacza konieczności poddania się kolejnemu zabiegowi. Nawrót zaćmy leczony jest poprzez krótki zabieg kapsulotomii, który polega na wykonaniu malutkiego otworu w środku tylnej torebki soczewki w użyciem lasera. Pacjenci otrzymują miejscowe znieczulenie, a sam zabieg trwa jedynie kilkanaście sekund. W ten sam dzień można wrócić do domu, przy czym spore znaczenie ma szybkie podjęcie leczenia zaćmy wtórnej. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji i na nowo będziemy cieszyć się zdrowiem oczu. Pamiętajmy o tym, że zaćma operacja to zadanie dla specjalisty z doświadczeniem i wiedzą, który zna się na leczeniu chorób oczu i zapewnia pełen profesjonalizm podczas kontaktu z pacjentem.
Jakie niepokojące objawy daje jaskra? Jest to choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego dosyć trudno jest ją zdiagnozować. Pierwszymi objawami mogą być:
Co zrobić, gdy zauważymy u siebie takie problemy? Konieczne jest szybkie umówienie się na konsultację do okulisty. Specjalista wykonuje odpowiednie badania typu tonometria (pomiar ciśnienia w gałce ocznej), badanie tarczy nerwu II, pachymetria (pomiar grubości rogówki), badanie w biomikroskopie, optyczna koherentna tomografia przedniego odcinka oka, perymetria komputerowa, czy też ocena przedniego odcinka gałki ocznej w trójwymiarowym obrazie. Dzięki temu możliwe jest postawienie diagnozy i szybkie podjęcie leczenia jaskry. Początkowo stosuje się leczenie farmakologiczne, oparte na podawaniu leków zwężających źrenice. Doprowadzają one do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Poza tym stosuje się hipotensyjne krople do oczu z substancjami czynnymi, a w poważniejszych przypadkach trzeba poddać się zabiegowi. Oczywiście proces leczenia jest zależny od wskazań lekarza okulisty i najważniejsze jest to, aby przestrzegać jego zaleceń.
Wzrok to niezwykle ważny narząd dla każdego człowieka, o który trzeba szczególnie dbać. Warto regularnie odbywać wizyty u okulisty i kontrolować stan zdrowia swoich oczu.