Zamknij

F gazy - szkolenia i egzamin w praktyce

artykuł sponsorwany + 21:28, 18.12.2024 Aktualizacja: 21:29, 18.12.2024

Do mniej rozpowszechnionych rodzajów uprawnień gazowych należą uprawnienia typu F - przeznaczone dla osób pracujących z urządzeniami chłodniczymi, wentylacyjnymi, ciepłowniczymi oraz pompami ciepła. Certyfikat F-gazy można uzyskać po odbyciu szkolenia organizowanego przez określone instytucje oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu, który przeprowadza komisja powołana przez prezesa URE. Czy warto zdobyć uprawnienia gazowe typu „F”, przechodząc tzw. szkolenie F gazy? Zdecydowanie tak. Poniżej przedstawiamy szczegóły na ten temat.

1. F - gazy - co to jest?

2. F - gazy: szkolenie i wymogi prawne

3. Jak wygląda szkolenie F - gazy?

Co istotne, certyfikat F-gazy jest ważny przez 5 lat. Po tym czasie konieczne jest przejście przez kurs odświeżający oraz ponowne zdanie egzaminu. To ważne, aby pamiętać o konieczności aktualizowania swoich kwalifikacji. Certyfikat dla personelu ma znaczenie również dla wielu firm.

F - gazy - co to jest?

F - gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane, to syntetyczne gazy, które w przemyśle pełnią rolę chłodniczą, a także są wykorzystywane w klimatyzacji, pompach ciepła, aerozolach, czy w produkcji sprzętu elektronicznego. Do najczęściej stosowanych F-gazów zalicza się: HFC, PFC i SF6. Choć F-gazy są niezbędne w wielu procesach technologicznych - za przykład może tu posłużyć konserwacja skraplaczy chłodzonych powietrzem, konserwacja sprężarek tłokowych praca agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych czy konserwacja parowników chłodzonych powietrzem - ich emisja do atmosfery przyczynia się do efektu cieplarnianego.

W odpowiedzi na globalne wyzwania wprowadzono przepisy regulujące użycie F-gazów, w tym konieczne dla osób obsługujących F gazy szkolenie. Osoby te muszą posiadać certyfikaty potwierdzające ukończenie odpowiedniego szkolenia oraz zdanie egzaminu, co ma na celu ograniczenie ryzyka emisji tych gazów do atmosfery.

F - gazy: szkolenie i wymogi prawne

Osoby zajmujące się montażem, konserwacją oraz serwisowaniem urządzeń zawierających gazy fluorowane muszą przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzamin w celu uzyskania certyfikatu. Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 517/2014. Zgodnie z tymi regulacjami, certyfikat F-gazy jest wymagany m.in. dla osób wykonujących prace dotyczące:

  • montażu i serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła,
  • naprawy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych,
  • instalacja, uruchomienie i konserwacja urządzeń, które zawierają F-gazy.

Szczegóły znajdziesz na https://kursy-zawodowe24.pl.

Jak wygląda szkolenie F - gazy?

W przypadku szkolenia f - gazowego program jest podzielony na różne poziomy, które zależą od rodzaju urządzeń, z jakimi dana osoba będzie miała do czynienia przy zastosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych. Są to opcje zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w branży, jak i dla tych, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe lub przedłużyć ważność posiadanego certyfikatu.

Szkolenie odbywa się najczęściej w formie wykładów i zajęć praktycznych. Program obejmuje szeroki zakres wiedzy, w tym:

  • podstawowe informacje o F-gazach,
  • zasady bezpieczeństwa,
  • regulacje prawne,
  • techniki obsługi urządzeń – nauka montażu, serwisowania oraz usuwania F-gazów z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, jak również wypełniania odpowiednich dokumentów związanych z obiegiem gazów,
  • zasady odzysku i recyklingu F-gazów.

Szkolenia odbywają się w trybie stacjonarnym lub online, w zależności od wybranej oferty szkoleniowej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%