Zamknij

O zatrudnianiu cudzoziemców i rynku pracy w starostwie

18:05, 08.03.2019 R.K Aktualizacja: 09:15, 09.03.2019
Skomentuj

Aktualna sytuacja na rynku pracy, zatrudnianie cudzoziemców i wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw – to główne tematy spotkania, które zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Wejherowie.

Spotkanie pod hasłem „Legalność zatrudnienia cudzoziemców” odbyło się w ramach cyklu „Pomorskie wspiera pracodawców. Cykl spotkań informacyjnych z pracodawcami”. W konferencji wzięli udział przede wszystkim przedsiębiorcy, ale też samorządowcy, przedstawiciele urzędów pracy, izby skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy i straży granicznej.

- Taki cykl spotkań organizujemy wspólnie z wojewódzkim urzędem pracy co roku – wyjaśnia Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Jako starostwo organizujemy ponadto więcej paneli dyskusyjnych i konferencji: z powiatowym urzędem pracy czy Powiatową Radą Przedsiębiorczości. Ale to jedno – takie jak dzisiejsze – pozwala przyjrzeć się rynkowi pracy nie tylko na poziomie powiatu, ale też z punktu widzenia całego regionu, omówić bieżące problemy i wymienić się informacjami, które są najistotniejsze dla pracodawców. Pracodawcy oczekują takich spotkań, bo informacje, które mogą podczas nich uzyskać, są dla nich bardzo ważne.

Tematem piątkowego spotkania było zatrudnianie cudzoziemców. Organizatorzy konferencji podkreślają, że jest to bardzo ważna i bardzo aktualna kwestia, która interesuje wielu pracodawców. Potwierdzeniem tego była frekwencja – sala obrad starostwa powiatowego była wypełniona po brzegi uczestnikami.

- Poruszyliśmy różne tematy, ale głównie skupiliśmy się na legalności zatrudnienia cudzoziemców – relacjonuje Grażyna Sobieraj, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie. - To bardzo ważna kwestia, ponieważ nasz rynek pracy się zmienia i w ostatnim czasie nie możemy zaspokoić zapotrzebowania pracodawców na pracowników. Z różnych powodów: np. osoby bezrobotne nie posiadają odpowiednich kwalifikacji czy umiejętności, a często po prostu nie chcą pracować za wynagrodzenia proponowane przez pracodawców. Posiłkujemy się więc pracownikami z zagranicy. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy prawie 5,8 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

SuwSuw

0 0

Jak mozna bylo wybrac tak denną staroste? 23:00, 10.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sam mam firmę i wyzysam mam firmę i wyzy

0 0

Uzależnić wypłatę pomocy państwa typu 500+ od podjęcia pracy zawodowej i zaraz okaże się ,że pracownicy są . Sami pracodawcy też nie są święci -płacić najniższą legalnie ,a resztę pod stołem i wymagać dyspozycyjności . Ludzie mają rozum i dlatego kombinują z pracą i zasiłkami . Ukraińcy też nie są ciemni i wiedzą po co przyjechali do Polski ,a to tylko kraj tranzytowy . Nauczyć się szanować pracownika ,a pracownik zacznie szanować pracodawcę . Jeśli słyszy on ,że kasy nie ma aby coś dorzucić ,a właśnie szef ,szefowa nowe auto zafundowali,3 wycieczkę na Seszele ,to ludzie nie mają dla nich szacunku .Nie bronię im wyjazdów ,bogactwa ,ale nie kosztem wrzucania tego w koszty firmy (wyjazdowe szkolenia itd ) ,a niech sobie kupią ,opłacą po opodatkowaniu ,ozusowaniu tego co zarobili. Tak jak robią to ich pracownicy 22:00, 15.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%