Zamknij

Pomorską Koleją Metropolitalną pojedziemy dalej?

18:22, 06.07.2020 R.K Aktualizacja: 18:24, 06.07.2020
Skomentuj

Nowa linia PKM ma powstać w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Koncepcję kolejnej nitki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zaprezentowano w szkole metropolitalnej na granicy Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego.

Projekt zakłada budowę nowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście do południowych dzielnic Gdańska, przewidując możliwość jej późniejszego połączenia zarówno z istniejącą linią kolejową nr 248 (PKM), jak i nieczynną obecnie, wymagającą modernizacji linią 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła). To o tyle ważne, że szacuje się, że tylko w samych południowych dzielnicach Gdańska w perspektywie 2030 r. będzie mieszkać 100 tysięcy osób - nie licząc okolicznych miejscowości z terenów gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

- 5 lat istnienia PKM pokazało jak ważny jest transport kolejowy w regionie, ile zmian przynosi i ile bodźców rozwojowych jest w stanie konkretnym obszarom. Gdańsk Południe i jego najbliższa okolica, to silnie rozwijająca się część Gdańska i okolicznych gmin, gdzie w kolejnej dekadzie zamieszkać może aż 100 tys. nowych mieszkańców. Naszą rolą jest zapewnić im efektywny, niezawodny i niskoemisyjny transport – mówił Marszałek Województwa Mieczysław Struk.

- Transport kolejowy jest tym co rozwiąże problemy korkowe. Nie chciałbym, aby gmina Żukowo była znana tylko i wyłącznie z korków, które są na DK20, DK7 i DW211, ale chciałbym, aby była dużym węzłem kolejowym. Transport kolejowy, bezkolizyjny zapewni naszym mieszkańcom kontakt z dużymi ośrodkami miejskimi, ale też mieszkańcy tych dużych miast mogą u nas, w dużych przedsiębiorstwach pracować – mówił Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo.

W ramach rozwoju linii PKM zaproponowano, aby opracować trzy warianty nowej trasy. PKM SA ma się zająć przygotowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), które uwzględni aspekty techniczne, środowiskowe i finansowe planowanej inwestycji oraz pozwoli na wskazanie jednego korytarza transportowego, dla którego dopiero sporządzane będą warianty realizacji. Opracowanie tej dokumentacji do końca 2023 r. pozwoli na rozpoczęcie fazy projektowej dla „PKM Południe” w nowej perspektywie unijnej.

Warto przypomnieć, że już I etap projektu PKM realizowany był przy ścisłej współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA z gminami, przez które biegnie linia PKM. Efektem tej współpracy jest m.in. budowa 26 metropolitalnych węzłów integracyjnych i dróg dojazdowych do przystanków PKM, a także nowa linia tramwajowa.

/raf/

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

RolandRoland

1 0

Niektórych nie obowiązują maseczki? 09:35, 07.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Elwira.Elwira.

0 0

Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka 00:39, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bombelbombel

0 0

Moglibyście ogarnąć więcej połączeń na trasie Gdynia Główna-Słupsk. 21:43, 09.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%