Zamknij
REKLAMA

Rumia otwiera się na inwestorów

13.16, 04.12.2020 R.K Aktualizacja: 13.26, 04.12.2020
Skomentuj
REKLAMA

Szereg działań, mających na celu stworzenie inwestorom dogodnych warunków do zakładania firm i prowadzenia biznesu, Rumia konsekwentnie realizuje od dłuższego czasu. Kluczową rolę w koordynacji całego procesu pełni spółka Rumia Invest Park.

Cały, wielomilionowy projekt, składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest budowa hali magazynowo-produkcyjnej. Kolejnym - wybudowanie infrastruktury komunikacyjnej czyli drogi wewnętrznej, która będzie przedłużeniem ulicy Nowej Kazimierskiej do tych działek, które w tej chwili nie są skomunikowane.

Pieniądze płyną do Rumi

Przypomnijmy: ponad pięć miesięcy temu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak podpisali umowę, dzięki której spółka otrzymała prawie 6,5 mln zł na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych. Wszystko po to, by przyciągnąć do Rumi kolejnych inwestorów.

Konkurs na dofinansowanie został przeprowadzony pod szyldem Invest in Pomerania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a jego celem jest wsparcie podmiotów o największym potencjale inwestycyjnym.

Zaproponowany przez spółkę Rumia Invest Park projekt uzbrojenia terenów położonych w północnej części miasta uzyskał najlepszą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu. W ramach tego ogromnego projektu ma powstać m.in. hala magazynowo-produkcyjna, plac manewrowo-postojowy, droga wewnętrzna, oświetlenie oraz infrastruktura doprowadzająca media.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 22 mln zł, z czego prawie 6,5 mln zł (35%) stanowi zdobyte w konkursie dofinansowanie. Planowana inwestycja ma się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2022 roku.

Cel: odblokować tereny inwestycyjne

Spółka Rumia Invest Park, będąca w stu procentach własnością gminy, powstała w 2017 r aby zapewnić miastu ciągły i stabilny rozwój. Dzięki działalności spółki do kasy miasta mają wpływać kolejne podatki z nowych inwestycji, a docelowo pozyskane w ten sposób pieniądze będą w przyszłości wykorzystywane z myślą o mieszkańcach. Plan ten powoli staje się rzeczywistością. W czerwcu 2019 roku rozpoczęła się budowa odcinka ulicy Kazimierskiej, który na wysokości ogrodów działkowych został włączony w ulicę Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Dlaczego budowa tej ulicy byłą tak istotna? Ponieważ umożliwia dojazd do terenów, które miasto przeznaczyło pod działalność przemysłowo-usługową. Do tej pory tereny te nie były atrakcyjne dla inwestorów właśnie z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, który uniemożliwiał umiejscowienie tam siedzib firm i prowadzenie biznesu. Teraz to się zmieniło.

Nowa Kazimierska otwarta!

Przełomowy moment nastąpił w środę 23 września. To właśnie tego dnia można było już oficjalnie powiedzieć: Rumia otworzyła się na inwestorów. Oficjalnie oddano bowiem do użytku ulicę Nową Kazimierską. To świeżo wybudowany układ drogowy, który skomunikował tereny inwestycyjne (zlokalizowane przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego – łącznie 26 hektarów) z drogą wojewódzką numer 100. Przedsięwzięcie spowodowało, że obszar ten stał się już bazą dla kilku firm, a kolejne przymierzają się do budowy swoich siedzib.

Budowa ulicy Nowej Kazimierskiej kosztowała ponad 15 milionów złotych. Przedsięwzięcie już okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Część terenów została sprzedana, a kolejne firmy podpisały umowy przedwstępne. W przyszłości powstaną tam nowe miejsca pracy dla mieszkańców Rumi i okolic. Inwestycja jest więc niezwykle istotna nie tylko z perspektywy miasta, ale i całego regionu.

Przygotowanie i sprzedaż atrakcyjnych gruntów to niejedyny pomysł spółki na najbliższe lata. W przyszłości Rumia Invest Park będzie pozyskiwać kolejne tereny, jak również świadczyć opiekę poinwestycyjną firmom, które zagoszczą w Rumi. W dalszym ciągu będą także realizowane zadania doradcze i wspierające przedsiębiorców w ich rozwoju.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego:

- Odblokowanie tych 23 hektarów gruntów i dedykowanie dla rozwoju przedsiębiorczości, dla przyciągnięcia inwestorów, jest oczywiście kapitalnym rozwiązaniem. To nigdy nie jest łatwe, aby władze jednej gminy mogły zaproponować taki projekt, który będzie wiązać interesy trzech różnych gmin. A jednak burmistrzowi Pasiecznemu to się udało. Gratuluję mu, będziemy sekundować temu przedsięwzięciu, a nasza instytucja - jaką jest Agencja Rozwoju Pomorza – oraz inicjatywa Invest in Pomerania – która ma przyciągać inwestorów – zrobi wszystko, żeby pomóc zagospodarować te obszary.

Michał Pasieczny, burmistrz Rumi:

– Nasza strefa przemysłowa, która ma przyciągnąć wielu inwestorów, działa. Prawdopodobnie w przeciągu 3 lat możemy dojść do 2-3 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, co z naszego punktu widzenia jest gigantycznym wzrostem. Niedługo będzie tu dojeżdżać komunikacja miejska, zdobyliśmy także 6-milionowe dofinansowanie na kolejny projekt, aby te tereny się rozrastały i kwitła przedsiębiorczość. Mieszkańcy na pewno będą bardzo zadowoleni, bo to właśnie dzięki właścicielom firm samorządy mają wyższe dochody i to jest ogromny skarb dla nas wszystkich. Jestem dumny, że to, co kiedyś wydawało się tylko marzeniem, nabrało realnych kształtów. Korzyści będą ogromne: miejsca pracy dla naszych mieszkańców, lepsze zarobki i dzięki temu również większe dochody miasta. Pamiętajmy, że największe podatki wpływają z usług, z działalności gospodarczej. A dzięki tym pieniądzom miasto może realizować o wiele więcej zadań społecznych dla mieszkańców.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park:

– - Budowa ulicy Kazimierskiej była kluczowa dla rozwoju terenów przemysłowych, ponieważ bez infrastruktury drogowej łączącej tereny przemysłowe z drogą wojewódzką, bez uzbrojenia ich w media nie mieliśmy co liczyć na to, że jakikolwiek inwestor zlokalizuje tu swoją działalność. Początkowo nie wszyscy wierzyli, że damy radę, ale udało się! Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskają nowe miejsca pracy, a gmina konkretne przychody w postaci nowych podatków od nieruchomości. Zabudowa magazynowa czy produkcyjna to coś, co przynosi gminom największe dochody – a to jest właśnie cel działalności naszej spółki. Cały czas działamy i witamy kolejnych inwestorów w naszym mieście. Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę z gminami ościennymi, z gdyńskim portem i wieloma innymi podmiotami. Bez pracy zespołowej tego wszystkiego by nie było. Dziękuję za odwagę burmistrzowi, radnym miejskim i powiatowym, ponieważ to była bardzo odważna decyzja, żeby nam zaufać, przekazać pieniądze i zainwestować w tę drogę.

 

(R.K)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%