17 stycznia w wejherowskim ratuszu odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Socjalnej Gmin Miast Wejherowo i Reda „Kompas”. Włodarze obu miast, reprezentanci urzędów i miejskich ośrodków pomocy społecznej w Redzie i Wejherowie przedyskutowali zapisy statutu spółdzielni oraz wybrali władze tej instytucji. Celem spółdzielni jest prowadzenie działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz mieszkańców oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczna w sferze działań publicznych, zawartych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Podczas zebrania założycielskiego, które miało miejsce w wejherowskim ratuszu w dniu 17 stycznia 2022 roku, podjęto uchwałę o utworzeniu Spółdzielni Socjalnej Gmin Miasta Wejherowo-Reda „KOMPAS”. Celem spółdzielni jest prowadzenie działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz mieszkańców oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczna w sferze działań publicznych, zawartych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wyjaśnia, że spółdzielnia KOMPAS to podmiot powołany na potrzeby mieszkańców i dający miastu nowe możliwości, których do tej pory nie miało. Spółdzielnia będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w ramach obowiązujących przepisów prawa oraz pozyskiwać środki na cele społeczne, podobnie jak stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
- W pierwszej kolejności spółdzielnia KOMPAS będzie zajmować się realizacją usług opiekuńczych na terenie miasta Wejherowa i Redy. Przewidywany zakres funkcjonowania spółdzielni jest bardzo szeroki i daje olbrzymie możliwości. Jednak jej działalność będzie rozwijana stopniowo, krok po kroku – podkreśla Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta Wejherowa dodając, że takie spółdzielnie działają już na terenie naszego województwa.
Spółdzielnia Socjalna KOMPAS jest przykładem współpracy i połączenia potencjałów samorządów Wejherowa i Redy. Podczas zebrania przyjęto statut określający funkcjonowanie spółdzielni oraz dokonano wyboru władz. W celu kierowania bieżącą działalnością spółdzielni został powołany jednoosobowy zarząd, którego prezesem został wyłoniony w konkursie Marcin Nowakowski, wieloletni prezes podobnej spółdzielni w Kartuzach, ekspert z dziedziny podmiotów ekonomii społecznej. W Radzie Nadzorczej Spółdzielni znalazły się dwie przedstawicielki miasta Reda – Emilia Kubiaczyk i Małgorzata Kohnke. Po zakończeniu obrad i ukonstytuowaniu się władz spółdzielni sporządzono dokumenty niezbędne do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Siedziba Spółdzielni mieści się w Wejherowie, w jednym z byłych budynków Sądu Rejonowego przy ulicy Jana III Sobieskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz