Zamknij
REKLAMA

Zabytki z rejsu dookoła świata

12:00, 15.07.2019 | D.D.
Skomentuj NMM
REKLAMA

W 2019 roku obchodzimy 50 rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie „Opty”. Dla uczczenia rocznicy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału Muzeum Wisły na wystawę „Płynę na „Opty”. Zabytki z rejsu dookoła świata”.

Żagle, dryfkotwa, ławka bosmańska, róg mgłowy, tuba głosowa, dziennik jachtowy, osobiste rzeczy Leonida Teligi, listy do kapitana - to jedne z wielu eksponatów, które znalazły się na ekspozycji w tczewskim oddziale NMM. Do tej pory tylko niektóre z tych zabytków były przedstawiane publiczności. Dziś przypominają historię sprzed ponad pół wieku, przybliżając atmosferę pierwszego polskiego samotnego rejsu dookoła świata. Odrestaurowany jacht "Opty" prezentowany jest w sąsiednim Centrum Konserwacji Wraków Statków.

-Wystawa „Płynę na Opty” to hołd złożony Leonidowi Telidze i upamiętnienie bardzo ważnej dla historii polskiego żeglarstwa rocznicy – mówi kurator wystawy Radosław Paternoga. – Narodowe Muzeum Morskie posiada bogatą spuściznę po kapitanie w postaci cennych zabytków, związanych zarówno z legendarnym rejsem, jak i z historycznym jachtem.

Przygotowując wystawę będą bazować na swoich zbiorach. Nie korzystali z multimediów, teatralnych scenografii oraz animacji komputerowych. W aranżacji wystawy ważna była przestrzeń miejsca i światło. Chcieli dać miejsce gościom, aby mogli poczuć się jakby płynęli w rejs na Opty razem z Leonidem Teligą. Wystawę można zwiedzać do 28 czerwca 2020 roku w Muzeum Wisły w Tczewie.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA