Zamknij
REKLAMA

„Sołdek” odpływa na dwa lata

15:30, 17.10.2019 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
NMM

Statek „Sołdek" z oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki zostanie odholowany do stoczni na zaplanowany remont. Wróci – w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania będą możliwe dzięki projektowi „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”.

 „Sołdek” zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie. Muzealny 70-latek jest miejską ikoną, stałym elementem nabrzeża wyspy Ołowianka i jedną z najbardziej popularnych turystycznych destynacji w regionie. Choć jak na swoje lata „Sołdek” jest w niezłej kondycji, a rosnąca z roku na rok frekwencja to najlepsze potwierdzenie jego popularności nadszedł czas na renowację „pływającego” oddziału.

Remont oraz organizacja nowej wystawy stałej w ładowniach „Sołdka” będą możliwe dzięki projektowi „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. Oprócz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w projekt zaangażowane są instytucje z Kaliningradu - Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta. Dwuletni projekt „2 statki – wspólne morze…” jest współfinansowany przez  Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Całkowity koszt projektu to 2 mln 67 tys. 696,76 euro.  Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzyma dofinansowanie w wysokości 780 tys. 594,00 euro.

Remont „Sołdka” zaplanowany jest na jesień 2020 roku. Statek zostanie odholowany do stoczni (jako statek-muzeum „Sołdek” ma wyłączone silniki główne oraz układy napędowe), gdzie planowana jest m.in. wymiana fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. W ramach remontu zostaną przeprowadzone także liczne prace konserwacyjno-malarskie, wykonana będzie nowa instalacja elektryczna, zostaną też oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie i wymieniona wykładzina.

Prace w stoczni potrwają trzy tygodnie: po tym czasie statek-muzeum wróci na swoje miejsce, ale na czas prac związanych z organizacją nowej wystawy stałej oddział NMM będzie wyłączony ze zwiedzania.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone