Zamknij
REKLAMA

Rybacy w walce z odpadami

06:25, 05.04.2020 | D.D.
Skomentuj mat.prasowe
REKLAMA

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki.

Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jest szczególnie zabójczy, ponieważ został specjalnie zaprojektowany do chwytania i zabijania dzikiej fauny morskiej. Są to porzucone, zagubione lub odrzucone narzędzia połowowe czyli „sieci widma”.

W ciągu ostatnich kilku dekad przemysł rybny na całym świecie coraz częściej stosował tworzywa sztuczne do produkcji lin, sieci i wszelkiego innego sprzętu rybackiego. Lekkość, pływalność, trwałość i taniość tworzyw sztucznych sprawiają, że idealnie nadaje się do łowienia. Niestety te same cechy sprawiają, że sieci widma stają się śmiertelnym i rosnącym zagrożeniem dla życia morskiego oraz regionalnych społeczności zależnych od dobrego stanu mórz i oceanów.

Przykładem działania mającego na celu zmitygowanie negatywnych skutków działalności połowowej na ekosystem morza Bałtyckiego jest realizowana obecnie kolejna edycja projektu „Czysty Bałtyk”.

Projekt ma na celu zarówno oczyszczenie Bałtyku i Zalewów z odpadów morskich, jak i zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko. W ramach projektu akcje oczyszczania prowadzone są wzdłuż całego polskiego wybrzeża na wodach przybrzeżnych, a także na Zalewach Wiślanym, Szczecińskim, Kamieńskim oraz na Jeziorze Dąbie.

W projekt zaangażowanych jest aż 8 organizacji rybackich: Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”, Zrzeszenie Rybaków Morskich – Organizacja Producentów z Władysławowa, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich, Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych z Kołobrzegu, Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Stowarzyszenie "Szczecińska Grupa Producentów Ryb" oraz Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków.

Łącznie w ramach projektu wyłowiono 147 ton odpadów, a przeważającym rodzajem wyławianych narzędzi połowowych były sieci stawne. Poza narzędziami połowowymi rybacy wyławiali z morza także inne odpady, w tym bojki, styropiany, skrzynie, plastikowe butelki, połamane deski surfingowe, liny, opony, resztki stalowych elementów oraz inne drobne odpady typu rękawice, czy worki na śmieci.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA