Zamknij
REKLAMA

Jaka praca sezonowa w Niemczech najbardziej się opłaca? Ile można zarobić?

14:47, 07.06.2021 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Praca sezonowa w Niemczech to doskonały pomysł dla każdej osoby, która chce podreperować swój domowy budżet. Atrakcyjne są nie tylko stawki godzinowe, ale również warunki zatrudnienia czy dodatkowe benefity. Sprawdź, czy opłaca się wyjechać do pracy do Niemiec oraz dowiedz się, ile możesz zarobić jako pracownik sezonowy.

Praca sezonowa w Niemczech - czy warto?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, czy opłaca się wyjechać do pracy do Niemiec. Zarobki w tym kraju są o wiele wyższe niż w Polsce i to głównie z tego powodu kraj naszych zachodnich sąsiadów jest najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków. Zachęcające są również bardzo dobre warunki pracy, respektowany przez niemieckich pracodawców work-life balance, czy dodatkowe benefity oferowane pracownikom sezonowym. Więcej na ten temat przeczytasz na forum o pracy w Niemczech serwisu GoWork.pl - https://www.gowork.pl/forum/praca-w-niemczech.

Jaka praca sezonowa w Niemczech?

Większość ofert pracy w Niemczech pojawia się w sezonie letnim i zimowym. Są one skierowane zarówno do studentów, jak i osób, które na co dzień pracują w Polsce, ale chcą podreperować swój domowy budżet w czasie wakacji. Najwięcej z nich dotyczy następujących sektorów:

 • hotelarstwa,
 • gastronomii,
 • usług sprzątających,
 • handlu, 
 • ogrodnictwa (np. sadzenie, pielęgnacja, ścinanie kwiatów, przygotowywanie pod zamówienie, pakowanie),
 • rolnictwa (zbieranie warzyw, pomoc w gospodarstwach rolnych),
 • sadownictwa (zbieranie owoców),
 • opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi,
 • opieki nad dziećmi, 
 • budownictwa (wykończenia i remonty),
 • produkcji przemysłowej (np. produktów spożywczych, wyrobów metalowych, części samochodowych, palet i innych).

Atrakcyjne oferty znajdą również te osoby, które nie znają języka lub znają go w stopniu niewielkim oraz pracownicy bez doświadczenia w branży. Co więcej, często mogą oni liczyć na dodatkowe benefity ze strony pracodawcy - na przykład bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Praca na wakacje w Niemczech - zarobki

Od 1 stycznia 2021 roku minimalna stawka godzinowa w Niemczech została podniesiona do 9,50 euro brutto, co w przeliczeniu daje około 47,72 złote. Tymczasem stawka godzinowa w Polsce po podwyżce wynosi 18,30 złotych brutto, a więc ponad 2,5 razy mniej. Pracownik, który przepracuje osiem godzin dziennie, zarobi w Niemczech 76 euro brutto, czyli ponad 341 złotych. W Polsce otrzyma on z kolei około 146 złotych brutto. Co więcej, wielu niemieckich pracodawców oferuje stawkę między 10, a 15 euro za godzinę w zależności od kwalifikacji, doświadczenia oraz branży.

W Niemczech dopuszcza się również wynagrodzenie od sztuki lub akordowe. Pracownik ma gwarancję otrzymania minimalnej stawki godzinowej, nawet jeśli liczba zebranych skrzynek lub koszy nie przekracza wynagrodzenia gwarantowanego ustawowo. W odwrotnej sytuacji, gdy pracownik zbierze taką ilość owoców lub warzyw, która przekroczy obowiązującą stawkę, pracodawca musi zapłacić mu odpowiednio więcej.

Jak widać, wynagrodzenia są bardzo atrakcyjne, a zatem praca sezonowa w Niemczech może być opłacalna. Warto jednak pamiętać, że maksymalny okres zatrudnienia sezonowego w ciągu roku wynosi 4 miesiące. To jednak powinno wystarczyć, aby podreperować domowy budżet i poprawić swoją sytuację materialną.

Praca sezonowa w Niemczech - czas pracy 

Standardowy czas pracy w Niemczech wynosi 8 godzin dziennie, a w wyjątkowych sytuacjach może zostać przedłużony do 10 godzin. W związku z kryzysem wywołanym pandemią SARS-COV-2 w 2020 roku Rząd Federalny Niemiec wydał tymczasowe rozporządzenie, zgodnie z którym dzienny wymiar pracy może wynosić do 12 godzin dziennie, czyli 60 godzin tygodniowo. Przerwa między zmianami musi jednak trwać co najmniej 9 godzin.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%