Zamknij

Sezon narciarski tuż tuż! Zieleniec i jego (nie tylko) narciarskie atrakcje

09:53, 24.10.2024 art. promocyjny Aktualizacja: 10:10, 24.10.2024

Jest takie miejsce na południu Polski, które wydaje się wprost stworzone na potrzeby miłośników białego szaleństwa. Mowa o położonym w Kotlinie Kłodzkiej Zieleńcu – najbardziej znanej, zwłaszcza wśród aktywnych, dzielnicy Dusznik-Zdroju. Zieleniec słynie z czystego, górskiego powietrza, korzystnego mikroklimatu oraz warunków atmosferycznych szczególnie sprzyjających narciarzom – pokrywa śnieżna utrzymuje się tu nawet do 150 dni w roku! To miejsce idealne na urlop dla tych mieszkańców Wejherowa, którzy nie wyobrażają sobie zimowego wypoczynku bez doskonalenia narciarskich umiejętności.

Zieleniec – informacje praktyczne

Zieleniec to oficjalnie część miasta Duszniki-Zdrój. Leży w Górach Orlickich (pasmo górskie Sudetów) na wysokości od 800 do 960 m n.p.m. Co ciekawe, w dawnych czasach w miejscu tym mieściła się najwyżej położona pruska wieś. Współcześnie Zieleniec jest znany przede wszystkim ze swojego charakterystycznego, bardzo zbliżonego do alpejskiego mikroklimatu, który stwarza wprost idealne warunków do jazdy na nartach. Świeże, rześkie, górskie powietrze pozytywnie wpływa także na zdrowie, zapewniając dobre dotlenienie organizmu, poprawę jakości snu oraz zwiększenie naturalnej odporności. Czy może być lepsze miejsce na zimowy urlop?

Lokalizacja ta jest od lat doceniana przede wszystkim przez miłośników białego szaleństwa. To właśnie tu znajduje się Zieleniec Ski Arena – największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, z którego infrastruktury korzystają turyści z Polski, Czech i innych krajów. Ośrodek dysponuje 40 trasami o długości ponad 23 km i zróżnicowanym poziomie trudności. Coś dla siebie znajdą tu więc zarówno zaawansowani narciarze, jak i początkujący adepci sportów zimowych, w tym również dzieci.

Ze względu na panujące tu bardzo korzystne warunki klimatyczne, Zieleniec to także idealne miejsce na poszukiwanie zakwaterowania. Na stronie Nocowanie.pl na turystów z Wejherowa czeka ponad 500 obiektów noclegowych, w których można zarezerwować pobyt online i tym samym zagwarantować sobie szybki, dogodny dostęp do całej, dostępnej w okolicy infrastruktury narciarskiej. Na czekające na stronie obiekty z kategorii noclegi Zieleniec składają się m. in. apartamenty, pensjonaty, wille, kwatery i pokoje, hotele, całoroczne domki letniskowe i wiele innych.

Zima w Zieleńcu. Jakie sporty i aktywności można tu uprawiać?

Zieleniec to miejsce wprost stworzone dla wszystkich miłośników narciarstwa i to bez względu na to, na jakim poziomie plasują się ich sportowe umiejętności. Na bardziej zaawansowanych czekają tu trudniejsze trasy, które dostarczą im solidnej porcji wrażeń i adrenaliny, początkujący mogą natomiast korzystać z tras łatwiejszych, a także trenować swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktora. W Zieleniec Ski Arena działa także szkółka narciarska, w której jazdę na nartach opanują dzieci. To jednak jeszcze nie wszystko!

W Zieleńcu coś dla siebie znajdą także entuzjaści innych sportów zimowych. Można tu jeździć na snowboardzie i na sankach, a także korzystać z uroków górskich szlaków otwartych w sezonie zimowym. Zaledwie kilka minut od ośrodka narciarskiego znajduje się zielony szlak, którym można dojść do wieży widokowej na Orlicy i podziwiać stamtąd piękne widoki na całą malowniczą okolicę Zieleńca. Niedaleko znajduje się także wieża na Jagodnej – kolejny obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników górskich widoków.

Atrakcje po godzinach. Co warto zobaczyć w okolicy Zieleńca?

Zimowy urlop w Zieleńcu warto wykorzystać na zwiedzanie okolicy – narty to bowiem tylko jedna z wielu miejscowych atrakcji! W wolnej chwili warto udać się do Dusznik-Zdroju i wstąpić do tutejszego Muzeum Papiernictwa, odwiedzić malowniczo otoczony kamieniczkami rynek miejski, a także starówkę wraz z jej zabytkami. Kolejnym miejscem, który jest nieodłącznie związane z tym miasteczkiem, jest Dworek Fryderyka Chopina, w którym słynny pianista miał dawać swoje pierwsze koncerty.

Chwilę oddechu można natomiast złapać w dusznickim Parku Zdrojowym, który pięknie prezentuje się także w sezonie zimowym. W XIX-wiecznym budynku Pijalni Wód Mineralnych można skosztować wody z ujęć Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz. Turyści, którzy mają ochotę na ok. półgodzinny spacer, z Dusznik-Zdroju mogą ponadto wybrać się do Schroniska PTTK Pod Muflonem, w którym panuje wyjątkowy klimat, znany ze starych, dobrych schronisk turystycznych.

Powracając do Zieleńca, warto natomiast odszukać na mapie kościół św. Anny z początku XX w. Być może nie byłoby w nim nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że znajduje się on na samym środku stoku narciarskiego i jest najwyżej położoną świątynią w całych Sudetach.

(art. promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%