Zamknij
REKLAMA

Delegacja z Rumi na XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów

08.25, 02.08.2022 M. F.
Skomentuj fot. UM Rumia
REKLAMA

W tym roku to wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w Brusach w powiecie chojnickim. Zjazd organizowany jest na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich jako jednej jednostki administracyjnej, czyli województwa Pomorskiego.

Wydarzenie to jest okazją do integracji Kaszubów, podtrzymania tradycji regionu oraz promowania regionalnych wartości i kultury. W tym roku na zjeździe pojawiło się ponad 10 tys. osób z różnych zakątków świata.

Zjazd rozpoczęto się od uroczystej mszy świętej w intencji Kaszubów i Ukraińców. Następnie, już na scenie, odśpiewano hymn Polski i Kaszub oraz uroczyście powitano wszystkich uczestników. Hasło tegorocznego zjazdu brzmiało „Kaszubi Ukrainie”. Wyrazem solidarności ze wschodnimi sąsiadami był również koncert zespołu Taraka, występ grupy muzyczno-tanecznej Sokoliky oraz zbiórka funduszy na rzecz uchodźców.

Jednym z głównych punktów programu było pierwsze bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach. Wzięło w nim udział 39 muzyków. Gwiazdą tegorocznego zjazdu była Cleo. Całość zakończyła biesiada z kapelą Zgrywańcy i zabawa z Radiem Weekend.

źródło: UM Rumia

 

fot. UM Rumia

(M. F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%