Zamknij
REKLAMA

Inteligentne śmietniki mają poprawić jakość segregacji odpadów

12.00, 05.08.2022 .
Skomentuj Fot. t-master.pl
REKLAMA

Jeszcze w tym roku na wybranych rumskich osiedlach zamontowane zostaną inteligentne śmietniki. Nowoczesne zbiorniki będą obsługiwane w ramach centralnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) pozwalającego przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu.

W ramach pilotażowej inwestycji na terenie Rumi zainstalowanych zostanie sześć tak zwanych gniazd z inteligentnymi pojemnikami. Problemy z segregacją odpadów nie dotyczą zabudowy jednorodzinnej, dlatego nowoczesne śmietniki pojawią się w rejonach zabudowy wielorodzinnej – pięć gniazd stanie przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, która obsługuje tysiące osób, a jedno przy budynkach zarządzanych przez miasto.

Objęci programem mieszkańcy otrzymają komplet spersonalizowanych naklejek z kodami kreskowymi odpowiednimi dla każdego lokalu i rodzaju odpadów. Na wypełniony posegregowanymi śmieciami worek trzeba będzie nanieść właściwą naklejkę, a następnie zeskanować ją przy pojemniku. Klapa podniesie się automatycznie, chyba że naklejka nie będzie pasować do gromadzonych w nim odpadów.

Dzięki Systemowi Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) po wrzuceniu worka i zamknięciu się pojemnika śmieci zostaną zważone, a dane o ich wadze i frakcji przypisywane odpowiedniemu gospodarstwu domowemu. Inteligentne śmietniki będą również wyposażone w czujniki monitorujące poziom ich zapełnienia, co umożliwi firmie obsługującej dokładne zaplanowanie wywozu odpadów. Szczelnie zamknięte moduły pomogą również w utrzymaniu porządku na osiedlu, a dzięki monitoringowi będzie można zidentyfikować nieprawidłowe zachowania, takie jak podrzucanie odpadów.

System pozwala więc nie tylko kontrolować na bieżąco masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i likwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co skutecznie motywuje do prawidłowego sortowania odpadów. Tym samym miasto i mieszkańcy unikną płacenia kar z tytułu nieosiągnięcia wymaganych prawem poziomów segregacji. Dla gospodarstw domowych jest to też szansa na niższe opłaty za wywóz śmieci.

Nowoczesne śmietniki pojawią się w Rumi najpóźniej w grudniu tego roku. Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 5,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład (Programu Inwestycji Strategicznych) w wysokości 4,75 mln zł.

Źródło: UM Rumia

Fot. t-master.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MieszkaniecMieszkaniec

1 0

Czy śmietniki będą miały swoje źródło zasilania? Kto będzie płacił za zużyty prąd przez śmietniki? Za pewne my mieszkańcy i kolejna podwyżka już drogiego wywozu śmieci...i do tego ta inwigilacja. A ten kto myśli, że będzie płacił mniej za śmieci, bo ma mniej kilogramów to się mocno zdziwi. Na początku może taniej wyjdzie, ale potem ustalą taką cenę za kg że nikomu się to nie będzie opłacać. 10:31, 06.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co z tegoCo z tego

1 0

że śmietnik będzie bardziej inteligentny od Cebuliona, który śmieci upcha gdzie nie trzeba albo postawi obok.. 09:09, 07.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%