Zamknij

Giganci światowej energetyki współpracują z Rumią

15:50, 18.03.2024
Skomentuj fot. Rumia Invest fot. Rumia Invest

Blisko 900 uczniów w 16 szkołach uczestniczyło w programie edukacyjnym pn. „Energia wiatru - Energia wolności” a ponad 9 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w Edukacyjnych Targach Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024.

Połączenie z naturą i technologią

Warsztaty i prelekcje programu edukacyjnego odbywały się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Rumi oraz powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego. Partnerami w projekcie byli: spółka miejska Rumia Invest Park oraz deweloperzy morskich farm wiatrowych Bałtyk – Equinor i Polenergia.

Celem warsztatów było przekazanie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu i pokazanie szerokiego spektrum zawodów niezbędnych do rozwoju nowej gałęzi gospodarki w Polsce. Uczniowie mieli możliwość zgłębienia tajników technologii wiatrowej.

– Nasze zaangażowanie w działania edukacyjne w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w misję prowadzoną przez Equinor. Aktywnie bierzemy udział w transformacji energetycznej Polski, a jednym z jej elementów jest szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat energii z wiatru. Dzięki projektom, które wspólnie prowadzimy, dzisiejsza młodzież będzie mogła w przyszłości rozwijać się zawodowo w całkowicie nowym sektorze gospodarki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

– Udział Polenergii w programie „Energia wiatru - energia wolności” idealnie wpisuje się w realizowaną przez naszą Grupę Strategię Zrównoważonego Rozwoju. W ramach Akademii Kompetencji Morskich, jednego z naszych pięciu programów flagowych, kładziemy szczególny nacisk na edukację dzieci i młodzieży dotyczącą transformacji energetycznej. W ten sposób pokazujemy szanse na nowe perspektywy zawodowe, które właśnie zaczynają się otwierać w rosnącej branży offshore w Polsce – podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Strategiczna inicjatywa dla regionu

Projekt Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, której głównym inicjatorem jest spółka miejska Rumia Invest, stawia na edukację oraz popularyzację wiedzy w zakresie zielonej energii, czego przykładem są warsztaty „Energia wiatru – energia wolności” czy współorganizacja największych w regionie Morza Bałtyckiego Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. W tym celu Centrum Kompetencji stara się współpracować z różnymi grupami interesariuszy ze świata biznesu, edukacji, czy nauki. Takie inicjatywy zwracają uwagę też na konieczność minimalizowania braków kadrowych, które utrudniają rozwój morskiej energetyki odnawialnej na Pomorzu.

W ramach Centrum Kompetencji zrealizowano wiele ważnych zadań dla całej branży. Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Cegiełkę dołożyli również studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy opracowali koncepcję urbanistyczno-architektoniczną CK MEO w postaci publikacji „Centrum Kompetencji jako katalizator rozwoju miasta Rumia”. Ważnym krokiem była też prezentacja koncepcji oraz idei CK MEO podczas międzynarodowego wydarzenia, jakim był Tydzień Zrównoważonego Rozwoju 2023 w Brukseli.

fot. Rumia Invest

Spółka Rumia Invest Park już drugi rok z rzędu jest współorganizatorem największych edukacyjnych targów kariery – EDU OFFSHORE WIND, które odbywają się w hali AmberExpo w Gdańsku. W tym roku uroczystego otwarcia targów dokonali Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk – marszałek Województwa Pomorskiego, Michał Pasieczny – burmistrz Rumi, Małgosia Bartosik – wiceprezes Wind Europe oraz Stefan Musiolik - sekretarz generalny organizacji Baltic Sea States Subregional Cooperation. W targach wzięło udział prawie 9000 młodych ludzi, 1100 gości branżowych i 120 wystawców. Ważnym akcentem targów było uroczyste podpisanie, przez ponad 30 sygnatariuszy, Porozumienia w sprawie przygotowania Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Umiejętności w ramach EU Pack for Skills. Celem Porozumienia jest wzmocnienie zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej. Spółka Rumia Invest Park koordynuje prace nad opracowaniem dokumentu Partnerstwa.

- W Województwie Pomorskim konsekwentnie dostrzegamy istotną potrzebę eliminacji źródeł energii obciążających środowisko zastępując je technologiami opartymi na energii odnawialnej. Cieszy nas ponadprzeciętna aktywność miasta Rumi, które staje się zielonym zakątkiem naszego województwa angażując się w wiele inicjatyw. Takim działaniem jest z pewnością współpraca przy organizacji Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024. Rumia, poprzez zaangażowanie spółki Rumia Invest Park odgrywa znaczącą rolę w konsolidacji branży wokół zielonej energetyki, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej. To z jej inicjatywy trzy lata temu powołano Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Nieodzowna jest również współpraca ze szkołami i nauczycielami, które Rumia realizuje w ramach licznych projektów. Warto podkreślić, że Miasto jest także liderem przedsięwzięcia strategicznego Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej wpisanego w strategiczne dokumenty województwa – podkreśla dr Karolina Lipińska, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

- Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to ogromne inwestycje, a wynikające z nich korzyści stanowią szansę rozwojową dla przedsiębiorców i samorządów lokalnych. Pomorskie już dziś jest sercem tego procesu dzięki zainicjowaniu m.in. przez Gminę Rumia utworzenia w 2020 roku Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Jej głównym celem jest zwiększenie udziału pomorskich firm w globalnych łańcuchach dostaw oraz przygotowanie rynku pracy adekwatnego do planowanych inwestycji poprzez takie inicjatywy, jak np. targi edukacyjne EDU OFFSHORE WIND. Gmina Rumia, z Burmistrzem na czele oraz spółka Rumia Invest Park znalazły się wśród organizatorów tego wydarzenia, które odwiedziło ponad 10 tysięcy gości, w tym prawie 9 tys. młodzieży z pomorskich szkół i uczelni. Wiele z tych osób jest zainteresowanych nowoczesnymi technologiami związanymi z branżą morskiej energetyki wiatrowej a tym samym nowymi ścieżkami karier. To jasny sygnał jak bardzo potrzebna jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii. Gmina angażuje się także w projekty wspierające nowy nośnik energii jakim jest wodór, stawiając na jego wykorzystanie w przestrzeni miejskiej. To aktywny uczestnik wielu przedsięwzięć, jak Pomorska Dolina Wodorowa czy Klaster Technologii Wodorowych. Przedstawiciele Rumii działają również aktywnie w jedynej w Polsce Polskiej Izbie Morskiej Energetyki Wiatrowej -podkreślając tym samym interesy i priorytety ważne dla firm i mieszkańców Pomorza. Radni oraz spółki miejskie od lat bardzo konsekwentnie angażują się w propagowanie czystej, zielonej energetyki oraz korzyści jakie z tego wynikają. Takie zaangażowanie jest niezbędne jeżeli chcemy zapewnić w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne dla regionu i kraju a przedsiębiorcom stworzyć warunki zrównoważonego, stabilnego rozwoju - Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Gmina Rumia jako inicjator i gospodarz programu edukacyjnego pn. „Energia wiatru- Energia wolności” chce zainteresować młodzież nową, innowacyjną ścieżką rozwoju i kariery w zakresie morskich farm wiatrowych. Te warsztaty oraz targi EDU OFFSHORE WIND mają zachęcić do wyboru drogi zawodowej związanej z morską energetyką wiatrową, która jest dynamicznie rozwijającą się branżą na Pomorzu, daje możliwość zdobycia lepiej płatnej pracy, niż na lądzie w podobnych zawodach. To ważne inicjatywy, szkoda, że tego typu akcje podejmowane przez spółkę miejską Rumia Invest Park, która jest liderem projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, nie zyskują wsparcia Pani Starosty Lisius. A to nie tylko wyższe zarobki i ciekawa praca dla naszych mieszkańców, ale i również w przyszłości niższe ceny prądu, bezpieczeństwo dostaw prądu, mniej smogu, a czystsze powietrze to lepsze zdrowie. To również droga do uniezależnienia się Polski od dostaw energii z Rosji – komentuje burmistrz Rumi, Michał Pasieczny.

- Spółka miejska Rumia Invest Park, jako lider projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, od początku stawia na edukację dzieci i młodzieży w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego w sposób naturalny zostaliśmy partnerem programu edukacyjnego „Energia wiatru-Energia wolności”, prowadzonego przez Miasto Rumia. To nasz drugi projekt prowadzony w partnerstwie z inwestorami morskich farm wiatrowych, jakimi są Polenergia i Equinor w Polsce. Nasz wspólny program ma przede wszystkim zachęcić, a może nawet wzbudzić pasję do poznania tajników budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy nadzieję, że po warsztatach część młodzieży zostanie aktywnymi uczestnikami zielonej transformacji Pomorza a nawet Polski - Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park.

Źródło: Rumia Invest

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%