Urząd Miasta w Rumi poinformował o podniesieniu opłaty za wywóz śmieci. Decyzję tę usprawiedliwiono większymi kosztami pracy, ilością generowanych odpadów oraz cenami wywozu. Nowa stawka będzie obowiązywać od 1 maja br.
Jak podał Urząd Miasta, obecna opłata nie zmieniała się od 2019 roku, w tym jednak musiało się to zmienić. Ze względu na rosnące koszty wywozu, segregacji i przetwarzania odpadów stawka wzrosła do 44 złotych na osobę. Pierwszy wyższy rachunek mieszkańcy zapłacą w czerwcu. Decyzję o podwyżce opłaty śmieciowej wydano 20 stycznia podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej Rumi. Dotychczasowa stawka, wynosząca 32 złote od osoby, okazała się niewystarczająca z wielu niezależnych od samorządu względów.
W przedłożonym wyjaśnieniu możemy wyczytać, iż w ciągu pięciu lat opłata za przyjęcie odpadów w Eko Dolinie wzrosła o 95%, czego przykładem jest najczęściej przyjmowana frakcja tzw. „odpady zmieszane", za które stawka podskoczyła z 333 złotych do 651 złotych. Na podniesienie opłaty za wywóz odpadów mają również wpływ koszty zatrudnienia, które od 2019 roku wzrosły o 107%. Sama ilość odpadów generowanych przez mieszkańców miasta w tylko latach 2023 i 2024 wzrosła o 30 kilogramów na mieszkańca, co w skali całego miasta dało 1500 ton. Na wniosek mieszkańców w całym mieście przybywa ulicznych koszy na śmieci, które również wliczają się w koszty utrzymania i wywozu odpadów. Od 2019 roku liczba miejskich śmietników wzrosła z 612 do ponad 1100, a są one codziennie opróżniane. Więcej kosztują także zapewniane przez miasto worki na śmieci. Dodatkowo Rumia jest zobowiązana do stałego podnoszenia odsetka segregowanych odpadów pod groźbą kar finansowych.
– Przez ostatnich 5 lat nastąpiły zmiany, które miały duży wpływ na wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Przykładowo, od 2020 roku firma wywozowa nie ma już możliwości sprzedaży szkła i plastiku. W tym samym roku wprowadzony został obowiązek odbierania od mieszkańców nowej frakcji, czyli odpadów biokuchennych. W 2023 roku, w celu poprawy warunków sanitarnych i ograniczenia emisji nieprzyjemnych zapachów, zwiększyliśmy w okresie letnim częstotliwość odbioru odpadów biokuchennych. W bieżącym roku narzucono nam konieczność zbierania oddzielnie kolejnej nowej frakcji – tekstyliów i odzieży. To będą kolejne dodatkowe koszty. Do tego coraz większą selekcję odpadów wymuszają na nas przepisy i grożące samorządom kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów – wymienia Katarzyna Bielińska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska. – Więcej produkowanych przez mieszkańców odpadów to też więcej pojemników czy większa częstotliwość odbioru w przypadku zabudowy wielorodzinnej. W ostatnich dwóch latach odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości odpadów przypadających na mieszkańca, zwłaszcza w przypadku odpadów zmieszanych, zielonych i wielkogabarytowych. Opłata musiała więc wzrosnąć na tyle, aby pokryć wydatki na obsługę całego miejskiego systemu gospodarowania odpadami. To powinno się bilansować – dodaje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz