Zamknij

Bezpłatny program sterylizacji zwierząt w Rumi

08:00, 01.02.2025 Aktualizacja: 08:02, 03.02.2025
Skomentuj fot. pexels.com fot. pexels.com

Miasto Rumia ogłosiło początek naboru wniosków w ramach akcji sterylizacji i kastracji psów oraz kotów. Program finansowany jest z budżetu miasta.

Celem akcji, organizowanej już po raz siódmy, jest popularyzacja tej najbardziej skutecznej i humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów), co ma bezpośrednie przełożenie na liczbę niechcianych zwierząt, trafiających do schronisk. Od 10 lutego mieszkańcy miasta będą mogli składać wnioski do programu pn. „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów”, który będzie finansowany z budżetu miasta.

Akcja prowadzona będzie przez Urząd Miasta Rumi do 30 listopada 2025 r. lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.

Koszt zabiegu ponosi Gmina Miejska Rumia. Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.

Gmina finansuje:

  • wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt (w tym 1-krotne badanie krwi wykonywane w przypadku zwierząt powyżej 7. roku życia oraz gdy lekarz weterynarii stwierdzi konieczność wykonania takiego badania ze względu na stan zdrowia zwierzęcia celem wykluczenia negatywnych skutków narkozy),
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
  • wszczepienie transpondera („czipa”) zwierzęciu wcześniej nieoznakowanemu,
  • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
  • wizytę kontrolną w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Gmina nie finansuje zabiegów przygotowujących zwierzę do zabiegu sterylizacji/kastracji (np. odrobaczenie, szczepienie, odpchlenie), opieki stacjonarnej po wykonanym zabiegu, ani dodatkowego leczenia w razie nieprzewidzianych powikłań wynikających np. z samookaleczenia się zwierzęcia z powodu niedopilnowania przez właściciela (wygryzanie szwów), bądź wystąpienia uczulenia na szwy. Gmina nie finansuje zapewnienia przez gabinet weterynaryjny kaftanika pooperacyjnego lub kołnierza dla zwierzęcia.

Więcej szczegółowych informacjo dostępnych jest na stronie Urzędu Miasta Rumia.

(Monika Fischer / UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%