Na ukończeniu są prace związane z utworzeniem Muzeum Miasta Rumia. W jego wnętrzach będzie sala historyczna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy oraz wystawa epokowych obiektów znalezionych na terenie miasta.
Muzeum powstało na ok. 150 m2. Wystawa podzielona będzie na sekcje, w których odwiedzający zapoznają się z kolejnymi etapami rozwoju miasta. Dodatkową atrakcją będzie sala prehistoryczna, organizowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w której opisane zostaną najstarsze znaleziska z terenów dzisiejszej Rumi. Powstanie wystawy możliwe jest dzięki głosom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim.
fot. UM Rumia
– Wystawa przeprowadzi mieszkańców przez najważniejsze epizody naszej lokalnej historii. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in. starożytne naczynia i elementy wyposażenia grobowego odnalezione na terenie miasta, szczątki kobiety datowane na III-IV wiek, zrekonstruowany habit cysterski czy pierścień Świętopełka – wymienia Dariusz Rybacki, społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta i dyrektor miejskiej biblioteki.
Na wystawie zostaną zaprezentowane także monety odnalezione na terenie ruin cysterskiego kościoła, oryginalne malowane pocztówki przedstawiające Dolinę Zagórskiej Strugi, przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku oraz destrukty broni i wyposażenia wojskowego z czasów II wojny światowej. Część przedmiotów zostanie wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Oficjalne otwarcie Muzeum Miasta Rumi zostało przesunięte na połowę maja, ponieważ zostanie połączone z obchodami Nocy Muzeów 2025. Potem wstęp będzie możliwy w godzinach otwarcia Stacji Kultura, jednak po wcześniejszym umówieniu się.
fot. Officina Ferraria
– Liczymy na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. Rumia nie posiadała do tej pory zorganizowanej przestrzeni edukacyjnej umożliwiającej opowiedzenie o lokalnych dziejach. Stworzenie wystawy muzealnej ma wypełnić tę lukę – podkreśla Dariusz Rybacki.
Wystawa powstaje na podstawie planów opracowanych przez gdańskie biuro projektowe FALA. W realizację zaangażowanych jest kilkunastu badaczy, rzemieślników i edukatorów z całego kraju. Autorem koncepcji merytorycznej i kuratorem jest Dariusz Rybacki.
1 0
A gdzie będzie to muzeum?