W Rumi na stałe już zamieszkały jerzyki. Są to ptaki, które codziennie zjadają tysiące owadów, w tym setki komarów. Ich naturalne zachowania stały się zbawienne dla człowieka, a w 2022 roku zadecydowano na prośbę mieszkańców, by zamontować budki lęgowe.
Z inicjatywy mieszkańców w 2022 roku, na pięciu rumskich budynkach zamontowano 87 budek lęgowych, które miały stać się domem dla jerzyków. Dzisiaj można mówić o sukcesie, gdyż z roku na rok kolejne budki zyskiwały lokatorów.
Jak poinformował Urząd Miasta Rumi, do spadku liczebności jerzyków przyczyniło się ich upodobanie do gniazdowania w otworach budynków. W Polsce stało się to problemem głównie za sprawą przeprowadzanych termomodernizacji. Niestety wiele takich inwestycji realizowanych jest z naruszeniem prawa, pozbawiając jerzyki dostępu do wieloletnich schronień. W Rumi losem tych ptaków zainteresowała się mieszkanka Anna Wenta, która złożyła projekt w Budżecie Obywatelskim, uzyskując społeczne poparcie. Niedługo później budki dla jerzyków pojawiły się na budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Towarowej (14 budek) i 3 Maja (12 budek), Zespole Szkół Ogólnokształcących (37 budek) oraz na siedzibach rumskiego MOSiR-u (14 budek) i straży pożarnej (10 budek). Warta 25 tysięcy złotych inwestycja została zrealizowana we współpracy z ornitologiem Florianem Kowalczukiem.
Naukowiec od początku podkreślał, że o ewentualnym zadomowieniu się ptaków będzie można mówić dopiero po kilku latach, niemniej pierwszych lokatorów udało się zaobserwować już w połowie 2023 roku. Wówczas zamieszkałe były dwie budki zamontowane na ścianie szkoły przy ul. Stoczniowców. Przybycie ptaków stanowiło między innymi efekt wabienia ich specjalnym dźwiękiem wydobywającym się z głośników. W drugim i trzecim roku trwania projektu młode, niedojrzałe płciowo jerzyki wykorzystywały budki tylko jako miejsce wypoczynku i nocowania, jednak w kolejnych latach rumska szkoła miała stać się ich miejscem lęgowym.
Na dzień dzisiejszy osiem budek zlokalizowanych na bloku przy ul. Towarowej (dwie zajęte budki), siedzibie rumskich strażaków (jedna zajęta budka) oraz zespole szkół (pięć zajętych budek) ma stałych lokatorów, co zostało potwierdzone obserwacjami ptaków o różnych porach dnia.
– Ten sezon badań był rekordowy, ponieważ przyniósł obserwacje ośmiu zajętych budek lęgowych, w tym trzy budki można interpretować jako wykorzystywane przez jerzyki do lęgów, czyli zajęte przez dojrzałe płciowo ptaki – wyjaśnia Florian Kowalczuk, współpracujący z urzędem miasta ornitolog. – W przypadku dwóch lokalizacji, budynku straży pożarnej oraz szkoły, były prowadzone wabienia, zwane inaczej stymulacją głosową. Natomiast przy ul. Towarowej jerzyki zajęły budki bez użycia wabień – dodaje.
Aby utrzymać dotychczasowe efekty, wabienia jerzyków będą kontynuowane. Mieszkańcy, którzy chcą pomóc tym ptakom, mogą samodzielnie zawieszać budki lęgowe we własnej przestrzeni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz