Zamknij
REKLAMA

Protest rybaków morskich - Kębłowo 13.01.2022 r

12:15, 12.01.2022 | KL
Skomentuj Fot. Hubert Bierndgarski
REKLAMA

Na 13 stycznia br. planowany jest ogólnopolski strajk rybaków i środowisk rybackich. Powodem protestów jest ujawnienie przez prokuraturę, CBA oraz ABW nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy rybackich przez Departament Rybołówstwa Morskiego. W naszym powiecie protest zaplanowano w miejscowości Kębłowo gm. Luzino.

Jak podaje PortalMorski.pl, w ramach protestu rybacy będą blokowali główne drogi krajowe na Pomorzu. Chodzi o trasę S-6 Gdynia – Szczecin w miejscowościach Kębłowo (gm. Luzino, woj. Pomorskie) oraz Malechowo (woj. Zachodniopomorskie).

Protesty rozpoczną się o godzinie 11.00 i potrwają do godziny 13.00. Urząd Gminy w Luzinie otrzymał informację, że około 50 osób zgromadzi się przy przystanku autobusowym na skrzyżowaniu ulicy Modrzewiowej z Drogą Krajową nr 6. Z kolei Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku posiada informację o zgromadzeniu w tym miejscu, które jednak nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym.

Na PortalMorski.pl odnośnie protestu czytamy:

O sprawie wieloletniego marnotrawstwa unijnych rybackich środków informowaliśmy wszystkie kolejne rządy od początku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co obecnie potwierdziły polskie służby – mówi Artur Jończyk ze Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego. – Nikt nas jednak nie chce w tej sprawie wysłuchać. Dlatego podjęliśmy tak radykalne kroki.

W piśmie, które w poniedziałek trafiło do mediów rybacy zamieścili postulaty, którymi ich zdaniem powinien zająć się rząd. Rybacy oczekują:

- niezwłocznego spotkania Ministra Rolnictwa z polskimi rybakami przybrzeżnymi w celu przedstawienia problemów polskiego rybołówstwa w obliczu zakazów połowów ryb wprowadzonych przez Komisję Europejską na Bałtyku od 2019 do 2022 roku;

- odsunięcia urzędników Departamentu Rybołówstwa od decyzji związanych w wydatkowaniem unijnych funduszy rybackich;

- natychmiastowego odblokowania i uruchomienia unijnych funduszy rybackich zablokowanych przez Departament Rybołówstwa na wsparcie rybaków do czasu odbudowy zasobów ryb na Bałtyku;

- powołania specjalnej komisji resortowej do zbadania, w jaki sposób zostały wydane unijne środki pomocowe dla rybołówstwa otrzymane przez Polskę po przystąpieniu do UE.

Blokady dróg zostały zgłoszone odpowiednim służbom i będą odbywały się legalnie. Rybacy zapowiadają, że jeżeli ten rodzaj działań nie przyniesie skutków to podjęte zostaną dalsze kroki.

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Rybak z półwyspuRybak z półwyspu

4 1

Popieram,nareszcie coś ruszyło w tym tematach👍 17:25, 13.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RealistaRealista

0 0

Ci pajacu ruszyło. Blokada drogi i kierowców nie mająca niczego wspólnego z morzem. Gdzie Kębłowo, a gdzie morze. Tacy odważni? To zablokujcie latem drogę z Pucka na Półwysep. Kolejna kutrounia... 21:39, 14.01.2022


REKLAMA
0%