Zamknij
REKLAMA

Dopłaty do mieszkań dla młodych z niepełnosprawnością

10.24, 10.08.2022 KL
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Powiat Wejherowski pozyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dopłaty do mieszkań dla absolwentów z niepełnosprawnością rozpoczynających niezależne życie.

Nowy program pn. „Samodzielność-Aktywność-Mobilność – Mieszkanie dla Absolwenta”, realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, uzyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dopłaty do mieszkań dla młodych osób z niepełnosprawnościami chcących się usamodzielnić.

O fundusze na dopłaty starało się Starostwo Powiatowe.

Jesteśmy pierwszym samorządem na Pomorzu, który otrzymał dofinansowanie z PFRON na program adresowany do osób z niepełnosprawnością, wspierający ich niezależność oraz ułatwiający podjęcie aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie dopłaty do mieszkania – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Zadanie „Mieszkanie dla Absolwenta” umożliwia otrzymanie dofinansowania wynajmu przez okres 36 miesięcy. Pomoc rządowa ma jednak charakter degresywny, a to oznacza, że w pierwszym roku dopłata wyniesie 100 procent, w drugim 70 procent, a w trzecim (ostatnim), już tylko 40 procent kosztów najmu, które obowiązują dla danej lokalizacji.

Z programu skorzystać może każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi posiadać także status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku. Ponadto taka osoba powinna złożyć oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej oraz oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.

Program realizowany będzie w latach 2022-2026. Nabór wniosków już się rozpoczął i potrwa do 31 grudnia 2023 r. Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej w „Systemie Obsługi Wsparcia” (SOW) sow.pfron.org.pl.

Źródło: Powiat Wejherowski

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%