Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu udało się wspólnymi siłami zespołowi Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej i Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadzić skuteczny, ale skomplikowany zabieg.
Wykorzystując mechaniczne wspomaganie krążenia pompą Impella Smart Assist, udało się efektywnie przeprowadzić cały proces leczenia, w tym zabieg angioplastyki dwóch tętnic wieńcowych u 42-letniego pacjenta z rozległym zawałem mięśnia sercowego powikłanego ciężkim wstrząsem kardiogennym i nagłym zatrzymaniem krążenia. Skuteczny zabieg interwencyjny, optymalne postępowanie farmakologiczne oraz okołozabiegowe, jak i pozabiegowe utrzymanie wspomagania krążenia sprawiły, że pacjent opuścił szpital w stanie ogólnym dobrym, z dobrą kurczliwością lewej komory serca (EF~45%).
- Było to pierwsze w województwie pomorskim wykorzystanie wspomagania mechanicznego pompą Impella w leczeniu wstrząsu kardiogennego. Uruchomienie takiego programu było poprzedzone cyklem szkoleń całego zespołu oraz wykorzystaniem tego typu mechanicznego wspomagania w kilkunastu złożonych zabiegach interwencyjnych wysokiego ryzyka przeprowadzanych w trybie planowym. Należy podkreślić, że tego typu mechaniczne wspomaganie krążenia, zastosowane w przypadku ostrym, jest nowym rozdziałem w rozwoju KCCSiN w Wejherowie, nadzieją dla pacjentów dotkniętych rozległym zawałem serca, dla których wcześniej nie było ratunku – czytamy na profilu Szpitale Pomorskie, w mediach społecznościowych.
fot. Szpitale Pomorskie/fb
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz