Po wielu latach nastąpiła zmiana w samorządzie, za czym przyszły nowe inwestycje i rozwiązania trudności. Wójt Wioletta Majer-Szreder opowiada o planach, celach i benefitach dla mieszkańców gminy.
Jakie postawiła sobie Pani cele, po objęciu fotela wójta?
Mój poprzednik sprawował urząd 34 lata. Wygrałam wybory samorządowe 2024 w pierwszej turze, zyskując ponad 58% poparcia i pokonując dwóch kontrkandydatów. Bardzo za to wyborcom dziękuję. Taki wynik wyborów jest efektem tego, że mieszkańcy naszej kochanej gminy Gniewino wybrali zmiany i uznali, że ta kadencja jest właściwym czasem na zmiany. Gminna społeczność postawiła na nowych w większości, aktywnych społecznie ludzi także w radzie gminy. To istotne, bo ważna jest dla mnie właśnie współpraca. Chcę wraz z radnymi i współpracownikami integrować ludzi wokół określonych zadań. Zmiany dobre dla wszystkich można wprowadzić tylko poprzez szeroko pojętą współpracę, rozmowy, konsultacje społeczne, transparentność działań. Priorytetem dla mnie jest partnerstwo w komunikacji zarówno ze współpracownikami, jak i każdym mieszkańcem gminy.
Tuż po objęciu fotela wójta, czyli zaprzysiężeniu do służby, zajęłam się inwentaryzacją faktycznych potrzeb mieszkańców w sołectwach, spotykając się z ich mieszkańcami czy przedstawicielami w ich miejscowościach w różnych miejscach – na przystanku, na placu zabaw, na boisku, w domu sołeckim. Czuję się zobowiązana do realizacji tych potrzeb. Poza tym jedną z pierwszych spraw była reorganizacja urzędu oraz poprawa stylu kontaktu urzędników, pracowników jednostek i instytucji z mieszkańcami. Preferuję otwarty styl komunikacji, oparty na szacunku i szczerości. Jeśli tylko jest to możliwe, załatwiam sprawy od razu. Niektóre kwestie wymagają jednak pewnego procesu. Jednym z moich pierwszych celów było też zaangażowanie się we współpracę z odpowiedzialną za największą w Polsce inwestycję spółką Polskie Elektrownie Jądrowe.
Gmina jest beneficjentem programu związanego z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W związku z tym, jakie korzyści przyniesie to mieszkańcom?
Budowa elektrowni jądrowej jest z pewnością ogromną szansą rozwojową dla całego Pomorza, w tym dla Gminy Gniewino. Jesteśmy aktywnym uczestnikiem i partnerem w realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej już od 15 lat, podczas których udało nam się uzyskać niewielkie rekompensaty przedłużającego się procesu przygotowawczego do budowy Elektrowni Jądrowej.
Wymierne korzyści dla naszego Samorządu i mieszkańców nastąpią po oddaniu do użytkowania elektrowni w postaci dodatkowych wpływów do budżetu Gminy i nowej infrastruktury, która będzie powstawać w trakcie budowy i późniejszego funkcjonowania obiektów jądrowych.
Do tego czasu kluczowym aspektem dla nas jest partycypacyjne podejście do tej inwestycji przez władze centralne. Mianowicie, aby głos samorządów lokalnych był słyszalny i brany pod uwagę w trakcie realizacji tego największego przedsięwzięcia energetycznego w historii naszego kraju.
Jakie inne inwestycje są planowane na terenie Gminy Gniewino?
W gminie Gniewino jest dużo gminnych obiektów służących mieszkańcom i gościom m.in.: dwie szkoły, hala sportowo – widowiskowa, stadion z całym zapleczem, wiele boisk, kryta pływalnia, domy sołeckie, Centrum Kultury i Biblioteka z salą kinową, przystań w Nadolu, kompleks z wieżą widokową. Dlatego planujemy na najbliższą kadencję inwestycje wynikające z potrzeb mieszkańców poszczególnych sołectw np. drogowe. Już w sierpniu rusza przebudowa kilometrowego odcinka ulicy Pomorskiej w Gniewinie, trwa w Bychowie, a już jest zaplanowana w Opalinie i innych miejscowościach. Ponadto będą realizowane dalsze etapy budowy kanalizacji, którą już znaczna część gminy jest objęta.
Wpisaliśmy do planu działań także budowę obiektów użyteczności publicznej, a zwłaszcza potrzebnego interesantom i pracownikom budynku urzędu gminy. Staramy się obecnie pozyskać środki na Centrum Usług Wspólnych. Ważne są też inwestycje w bezpieczeństwo. Dlatego budujemy już remizę w Chynowiu połączoną z domem sołeckim. Natomiast mamy w planach remiza w Rybnie, a także zakup ciężkiego pojazdu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki OSP Nadole. Powstaną także miejsca rekreacyjne dla mieszkańców w kilku miejscowościach, ścieżki rowerowe, skytepark. W wielu miejscach potrzebny jest remont lub przebudowa już istniejącej infrastruktury np. chodniki, modernizacja oświetlenia, placów zabaw, parków, strefy brzegowej jezior.
Niebawem rozpocznie się też termomodernizacja budynku szkoły w Gniewinie. Jest dużo wyzwań przed nami, a życie podsuwa różne nowe rozwiązania i zadania, więc jeśli tylko będzie jakaś możliwość pozyskania środków spoza budżetu gminy na jakiekolwiek projekty inwestycyjne, to z pewnością z nich skorzystamy.
fot. UG Gniewino
Ze względu na działającą Szkołę Mistrzostwa Sportowego, czy planowane jest dalsze rozwijanie edukacji w kierunku sportowym?
Edukacja sportowa rozwija się bardzo dobrze. Do oddziałów mistrzostwa sportowego w Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gniewinie uczęszcza 118 uczniów. Są to klasy o profilu piłkarskim realizujące program klas mistrzostwa sportowego, który obejmuje 12 godzin treningów tygodniowo. Dodatkowo w ramach czterech godzin wychowania fizycznego chłopcy mają zajęcia z pływania i judo. Uczniowie pochodzą praktycznie z całego terenu województwa pomorskiego – od Koszalina po Pruszcz Gdański. Dowożeni są autobusami szkolnymi, a część chłopców zamieszkuje na czas nauki w internacie zlokalizowanym w Hotelu Mistral Sport.
W ramach zespołu funkcjonują trzy klasy szkoły podstawowej – 6, 7, 8, oraz trzy klasy Liceum – I, II, III. Uczniowie OMS są członkami klubu KS Stolem Gniewino. Natomiast treningi odbywają się na obiektach należących do Gminy Gniewino, a zarządzanych przez Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu w Gniewinie.
Uczniowie klas mistrzostwa sportowego osiągają wyniki nauczania wyższe od średniej powiatowej, na poziomie ogólnopolskim. W wynikach egzaminu ósmoklasisty plasują się w czołówce powiatu wejherowskiego.
Wśród uczniów OMS ZKiW w Gniewinie jest: stypendysta Prezesa Rady Ministrów za 2023 rok, stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego, laureat ogólnopolskiego konkursu historycznego oraz laureaci powiatowych i gminnych konkursów przedmiotowych. Dodatkowo uczniowie klas mistrzostwa sportowego biorą czynny udział w życiu szkoły i gminy, uczestnicząc w wydarzeniach o charakterze patriotycznym i społecznym.
Największym sukcesem w sezonie 2023/2024 jest zwycięstwo w lidze wojewódzkiej juniorów U-17, awans do zwycięskich baraży z GKS Katowice i zapewnienie udziału w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-17 w sezonie 2024/2025.
Jeśli chodzi o inne dyscypliny sportowe, to planujemy wprowadzić nowe lub ożywić już te funkcjonujące np. pływanie.
Co do utworzenia liceum ogólnokształcącego nieprofilowanego sportowo na razie nie mamy takich planów. Taka placówka przed laty funkcjonowała w naszej gminie w Kostkowie i wygasła naturalnie. Myślę, ze młodzież woli kontynuować edukację w mieście.
Sezon letni jest w pełni, jakie atrakcje przygotowano dla odwiedzających turystów?
Za nami Dni Gminy Gniewino, czyli dni wypełnione koncertami, pokazami, atrakcjami dla dzieci, degustacją potraw przygotowanych przez prężnie działające w naszej gminie Koła Gospodyń Wiejskich. Odbył się także tradycyjny Krancball w skansenie w Nadolu. Przed nami Dzień Chleba i Miodu w sierpniu. Ponadto dla turystów mamy do dyspozycji m.in.: Hotel Mistral, Pływalnia Kryte w Gniewinie, III edycję „Kina Pod Wieżą”, Rejsy Statkiem Nadolanin, Rodzinny Dzień Skoków i Widoków, płatną strefę dmuchanców przy Wieży Widokowej, atrakcje Przystani w Nadolu: rowerki wodne, camping, deski SUP, kajaki, festyny w wielu wsiach gminy, ofertę Centrum Kultury i Biblioteka, mecze klubu piłkarskiego Stolem Gniewino. Dlatego wszystkich serdecznie zapraszam do miłego spędzenia czasu w gminie Gniewino.
0 0
Trzymam kciuki i z całego serca życzę zrealizowania wszystkich pomysłów. :)