Zamknij

Lekarze znów dokonali przełomu przy pomocy robota Da Vinci

07:30, 19.12.2024 Aktualizacja: 10:07, 17.02.2025
Skomentuj Na zdjęciu zespół operacyjny (od lewej): Krzysztof Misky (lekarz urolog), Marek Lubocki (lekarz urolog), Anna Piątkowska (lekarz stażysta), Marcin Romanowski (pielęgniarz operacyjny), Izabela Trantau (pielęgniarka specjalistka operacyjna), Tomasz Morawiński (lekarz anestezjolog), Katarzyna Karkosińska (pielęgniarka anestezjologiczna). Na zdjęciu zespół operacyjny (od lewej): Krzysztof Misky (lekarz urolog), Marek Lubocki (lekarz urolog), Anna Piątkowska (lekarz stażysta), Marcin Romanowski (pielęgniarz operacyjny), Izabela Trantau (pielęgniarka specjalistka operacyjna), Tomasz Morawiński (lekarz anestezjolog), Katarzyna Karkosińska (pielęgniarka anestezjologiczna).

Lekarze z Oddziału Urologii w wejherowskim szpitalu przeprowadzili kolejna, przełomową operację w asyście robota da Vinci. Był to kolejny, sukcesywny taki zabieg wykonany w Polsce.

Zabieg został przeprowadzony na 49-letniej pacjentce, u której usunięto guz pęcherza moczowego wywodzący się z przetrwałego moczownika - struktury, która powinna zanikać w okresie płodowym. Moczownik to struktura będąca pozostałością omoczni, która w okresie życia płodowego wchodzi w skład sznura pępowinowego. Moczownik zwykle zanika, a jego pozostałością w życiu pozapłodowym jest więzadło pośrodkowe - wyjaśniają specjaliści z Zespołu Oddziału Urologii.

- Niestety, w rzadkich przypadkach, moczownik nie ulega zanikowi tylko tworzy się tzw. torbiel moczownika, która łączy się ze szczytem pęcherza. W przypadku przemian nowotworowych zachodzących wewnątrz przetrwałego moczownika, konieczne jest jego wycięcie - mówi dr n. med. Marek Lubocki, ordynator Oddziału Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

fot. Szpital im. F. Ceynowy

U 49-letniej pacjentki zabieg wymagał  precyzyjnego wycięcia guza o średnicy 5 cm wraz z fragmentem ściany pęcherza. Wykonanie tego umożliwił robot da Vinci, który dokładnie oddzielił zmiany od zdrowej tkanki i szczelnie zaszyć pęcherz, minimalizując ryzyko powikłań. Operacja przebiegła pomyślnie, a pacjentka już w drugiej dobie po zabiegu wróciła do domu w dobrym stanie.

Przeprowadzenie tej operacji było kolejnym sukcesem wejherowskich urologów. W zeszłym roku ten sam zespół wykonał pierwszą na Pomorzu operację naprawy przetoki pęcherzowo-pochwowej w asyście robota. 

- Pierwsza tego typu operacja została wykonana w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, trzykrotnie u pacjentów z patologiami moczownika na przestrzeni lat 2022–2024, a w 2023 roku u pacjenta z gruczolakorakiem (adenocarcinoma) wywodzącym się z moczownika - poinformował Rafał Drobot, starszy asystent na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej MSSW.

(Monika Fischer / Szpital im. F. Ceynowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%