Zamknij

Gdzie grillować bez zagrożenia mandatem?

08:00, 01.05.2025
Skomentuj fot. pexels.com fot. pexels.com

Rozpoczął się sezon grillowania, gdzie dla wielu Polaków to sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół. Jednak nie wszędzie można rozpalać ognia pod rusztem.

Maj jest początkiem okresu, gdzie Polacy ochoczo grillują. Zwłaszcza w okolicach majówki zazwyczaj decydujemy się na taką formę spędzenia czasu przynajmniej raz w tygodniu. Na ruszt kładziemy m.in.: karkówkę, kaszankę, kiełbasy, boczek, szaszłyki, warzy, a niektórzy decydują się nawet na sery.

Miejsce najczęstszego grillowania jest zależne w głównej mierze od miejsca zamieszkania. Mieszkańcy miast najchętniej wybierają najbliższą opcję, czyli m.in.: park, balkon, ogródki działkowe, plaża, ogródki przydomowe, tarasy lub lasy. Niektóre z tych lokalizacji mogą być problematyczne i grillowanie w niedozwolonych miejscach może grozić dotkliwym mandatem.

Grill na balkonie? To skomplikowane…

Kwestia grillowania na balkonie jest dosyć zawiła. Co prawda w przepisach nie ma jednoznacznego zakazu odpalania grilla na balkonie, to należy wziąć pod uwagę wewnętrzne regulaminy spółdzielni lub wspólnoty. Jeśli nie wiadomo, gdzie są – to trzeba skontaktować się z administracją, gdzie uzyska się klarowną odpowiedź.

Przed rozpoczęciem rozpalania grilla, warto poinformować sąsiadów i uzyskać ich zgodę. Jeśli ktoś uzna, że zapach z grilla i dym jest dla nich niekomfortowy, to można być pociągniętym do odpowiedzialności z art. 144 kodeksu cywilnego. Za powodowanie uciążliwości może grozić mandat 500 złotych.

Nieodpowiednie grillowanie w lesie? 5 tyś mandatu

Można rozpalić grilla w lesie, ale tylko w wyznaczonych miejscach m.in.: na wydzielonych strefach turystycznych, czy polanach biwakowych. Grillowanie poza tymi miejscami grozi gigantycznym mandatem do 5000 zł. Jak tego uniknąć? Nie wolno rozpalić grilla lub ogniska (o tym mówi art. 30 ustawy o lasach) na terenach leśnych i w odległości do 100 metrów od granicy.

Gdzie trzeba jeszcze uważać?

Grillowanie w parku – w przypadku organizacji grilla lub ogniska na cudzym terenie, niezbędna jest zgoda jego właściciela. Warto pamiętać, że każdy z parków ma własny, lokalny regulamin. Dlatego trzeba sprawdzić przepisy, które można znaleźć na tablicach ustawionych przy głównych wejściach lub na stronach internetowych.

Działki – na tę opcję jako miejsca do grillowania decydują się tysiące Polaków, ale zanim zaczniemy, to należy sprawdzić wewnętrzny regulamin Ogrodu - a ten muszą mieć wszystkie ROD. Trzeba też uważać, czym rozpala się grilla. Tu warto zaopatrzyć się w podpałki - w płynie lub formie stałej - bo za "spalanie odpadów i resztek roślinnych" można narazić się na karę.

Grill na plaży – w tym przypadku można swobodnie rozstawić przenośne stanowisko do smażenia mięsa bez konieczności pytania o zgodę, choć trzeba pamiętać o posprzątaniu po sobie.

(Przemysław Schenk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%