Zamknij
REKLAMA

Chcesz pomóc ofiarom nawałnicy? Sprawdź, jak to zrobić!

11.43, 17.08.2017 A.W
Skomentuj
REKLAMA

Noc z piątku na sobotę (11/12 sierpnia) zostanie na długo w pamięci wszystkich mieszkańców Pomorza. Na skutek nawałnicy, która w nocy przeszła przez nasz region, sześć osób poniosło śmierć. Nadal nie sposób podać ostatecznego rozmiaru zniszczeń. Do pomocy poszkodowanym zachęca Pomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który uruchomił specjalne konto oraz rozpoczął zbiórkę rzeczy najpilniej potrzebnych.

Działania pomocowe trwają nieprzerwanie od niedzieli. Wolontariusze i pracownicy PCK pomagają usuwać skutki tragedii. Na miejscu poza wolontariuszami z oddziałów są wolontariusze specjalnych jednostek PCK – Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK „Trójmiasto” oraz Grupy Ratownictwa PCK „Wejherowo”. W Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK zostało powołane Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK, które koordynuje działania ratownicze i pomocowe PCK na terenie naszego województwa.

- W środę, 16 sierpnia, Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK zakupiło kolejne dziewięć agregatów prądotwórczych, 200 kasków ochronnych, 100 woderów, żywność za blisko 10 tys. zł oraz środki ochrony osobistej i środki higieniczne za 15 tys. zł – informuje Kamil Żuk, Dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Numer alarmowy czynny przez całą dobę, pod który można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy, to 533 374 432. Dary rzeczowe można przekazywać przez całą dobę do Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ulicy Kurkowej 8 w Gdańsku, skąd będą transportowane do potrzebujących pomocy. Najbardziej potrzebne dary to: kanistry do paliwa, żywność sucha długoterminowa, baterie, koce, ręczniki, papier toaletowy, plastikowe miski i kubki jednorazowe, płyny do mycia naczyń, rękawiczki materiałowe (robocze), ręczniki kuchenne, folia spożywcza, środki higieny osobistej, paliwo do pił i agregatów (benzyna 95), a także olej do smarowania łańcuchów pił.

W sobotę, 19 sierpnia, wyruszy konwój z materiałami niezbędnymi do życia dla mieszkańców. Konwój w ramach zgłoszonych próśb będzie jechał trasą: od Studziniec do Rytla. Cały czas zbierane są informacje pod numerem alarmowym o miejscowościach, w których potrzebna jest pomoc. Do środy PCK zebrało już 33.207,19 w formie finansowej oraz około 20 tys. w formie rzeczowej. Większość zebranych środków została już wydatkowana.

- Brakuje nam funduszy na dalszą pomoc. Apelujemy o kolejne wpłaty, abyśmy mogli jeszcze skuteczniej świadczyć pomoc. Na tę chwile pilnie zbieramy środki na zakup kanistrów do paliwa oraz samego paliwa, którego brakuje – informuje Marzena Dobrowolska, prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Ponadto Pomorski Oddział Okręgowy PCK podejmuje staranie wspólnie z lokalnymi NGO, aby zorganizować obóz dla dzieci z miejscowości poszkodowanych wichurami. W ramach akcji #PoBurzy możesz pomóc na trzy sposoby: zostać wolontariuszem PCK, wpłacić darowiznę na konto 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl --> https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73 lub przekazać darowiznę rzeczową, kontaktując się z oddziałem PCK w Gdańsku pod nr: 533 374 432.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%